مهریه در طلاق به درخواست زوجه

مهریه در طلاق به درخواست زوجه
 • ۰۹/آبان/۰۰
مهریه در طلاق به درخواست زوجه

مهریه در طلاق به درخواست زوجه را در اینجا توضیح خواهیم داد که در چه صورتی به زوجه تعلق خواهد گرفت. همانطور که می دانید مهریه بر اساس شرع و قانون حقوق زن می باشد و باید توسط زوج پرداخت شود اما در زمان طلاق پرداخت مهریه نیز دارای شرایطی می باشد که اولین آن وابسته به نوع طلاق می باشد.
 
لازم به ذکر است که طلاق از امتیازاتی است که قانونگذار برای مرد مقرر کرده است و طلاق را در اختیار او قرار داده است. با این توضیح اگر مرد مخالف طلاق زوجه باشد، صرف دادخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه بدون دلیل موجه، طلاق انجام نمی شود حتی اگر مهریه را هم بذل نماید.

شرایط مهریه در طلاق توافقی متفاوت می باشد اگر زوجین بر سر جدایی توافق داشته باشند و اختلافی بر سر مهریه، حضانت و امثال این موضوع نداشته باشند بی شک طلاق توافقی می باشد و شرایط مهریه آن با شرایط مهریه در طلاق به درخواست زوجه متفاوت می باشد.

درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه در صورتی امکان پذیر است که زن دلیل محکمه پسند و موجه به دادگاه برای طلاق ارائه دهد که این دلایل شامل اثبات عسر و حرج یا اثبات یکی از موارد دوازده گانه شروط ضمن عقد نکاح – در صورت امضاء کردن زوج – می باشد که در اینصورت طلاق به درخواست زوجه قبول ئواقع شده و مهریه و به او تعلق خواهد گرفت.

به عنوان مثال اگر مردی در دادگاه محکوم به پرداخت نفقه معوقه حداقل ۶ ماه گذشته زن بشود و علی رغم صدور حکم و اجراییه، مرد نفقه را پرداخت نکرده و توانایی پرداخت آن را نداشته باشد به استناد شرط اول شروط ضمن عقد نکاح – در فرضی که مرد امضاء کرده باشد – زن می تواند دادخواست طلاق داد و جدا شود.

مثال دیگری که برای این موضوع می توان بیان کرد این است که اگر مهریه زوجه  ۲۰۰ سکه تمام بهار آزادی باشد در قبال طلاق با دلیل مذکور یک سکه را بذل می کند و باقی مانده را بر ذمه زوج باقی می گذارد و در نهایت دادگاه پس از رسیدگی به پرونده طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه به مدت شش ماه و به استناد رای محکومیت نفقه، رای طلاق با بذل یک سکه تمام بهار آزادی از مهریه را صادر خواهد کرد.

لازم به ذکر است که این نوع طلاق به راحتی نیز نمی باشد و بهتر است که برای بهتر و سریعتر پیش رفتن کار ها با یک وکیل مشورت نمایید. در طلایه داران ما آماده به ارائه بهترین خدمات به شما عزیزان هستیم.

مراحل درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه دارای ۳ مرحله می باشد بدین معنی که اگر زوج به رای دادگاه بدوی اعتراض کند پرونده به دادگاه تجدید نظر استان تهران فرستاده می شود و در ادامه اگر به رای دادگاه تجدید نظر استان تهران معترض باشد پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده می شود و این مراحل طلاق ممکن است تا یکسال هم ادامه داشته باشد.

علل مهم برای دادخواست طلق زوجه

برای اخذ مهریه در طلاق به درخواست زوجه بهتر است تا علل عمده و مهمترین موضوعاتی که زن به استناد آن ها می تواند طلاق بگیرد را بدانید که آن ها را در ادامه برای شما آورده ایم:

 1. اعتیاد مضر شوهر
 2. نپرداختن نفقه حداقل به مدت ۶ ماه ( برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله توضحاتی در مورد نفقه زن را مطالعه نماید)
 3. مریضی سخت علاج شوهر
 4. امراض مقاربتی شوهر
 5. بچه دار نشدن زوج
 6. ترک زندگی توسط زوج
 7. ازدواج مجدد بدون رضایت همسر اول
 8. محکومیت شوهر به زندان بالای ۵ سال یا ارتکاب به جرایمی که بر خلاف شان زوجه است
 9. سورفتار و سو معاشرت ( ضرب و جرح، توهین،… )
 10. عدم تهیه مسکن برای مدت غیر متعارف
 11. اثبات خیانت همسر در دادگاه
 12. با شرایطی کراهت شدید زوجه همراه با بذل کل مهریه
 13. بلاتکلیف رها کردن زوجه
 14. نداشتن رابطه جنسی برای مدت غیر متعارف
 15. مشکلات زناشویی ناشی از عیوب مرد
 16. رابطه جنسی غیر متعارف
 17. با شرایطی دوری طولانی زوجین از همدیگر

در صورت چنین شرایطی زوجه می تواند درخواست طلاق دهد و برای مهریه در طلاق به درخواست زوجه با وکیلان ما مشاوره داشته باشد.

 

شرایط مهریه در طلاق به درخواست زوجه

در مهریه در طلاق به درخواست زوجه بهتر است بدانید که درخواست طلاق از طرف زوجه در دوران عقد بسیار دشوارتر می باشد زیرا در این ایام علی رغم وقوع عقد نکاح هنوز زندگی مشترک شروع نشده است و دلیل موجه آوردن از سوی زوجه برای طلاق – اگر مرد مخالف باشد – کمی دشوار می باشد. اما باز هم زن می تواند با اثبات یکی از موارد ۱۲گانه شروط عقدنامه یا عسر و حرج از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

اگر زنی وکالت در طلاق (وکالت حق طلاق) از شوهر را داشته باشد در این که آیا او می تواند به جز طلاق، مهریه را هم وصول نماید بستگی به حدود اختیارات مندرج در وکالتنامه داده شده از سوی شوهر دارد که برای اطلاعات بیشتر در این ارتباط نیز بهتر است تا با وکیل طلاق خود صحبت کنید.

توجه داشته باشید اگر درخواست طلاق از سوی زن به استناد عسر و حرج باشد قبول بذل مهریه و تصمیم نهایی در این خصوص با دادگاه است اگر چه که پیشنهاد و مقدار بذل مهریه را زوجه به دادگاه اعلام خواهد کرد اما اگر درخواست طلاق زن به استناد شروط ضمن عقد نکاح باشد خود زوجه به وکالت از زوج قبول بذل مهریه می کند. به عبارت ساده تر در مهریه در طلاق به درخواست زوجه،  امکان گرفتن تعداد زیادی از مهریه در استناد شروط دوازده گانه عقدنامه بیشتر و راحت تر می باشد.

 

سخن آخر

برای دادخواست طلاق و اطلاع از شرایط مهریه در طلاق به درخواست زوجه با ما تماس حاصل فرمایید.