شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی
  • ۰۱/آذر/۰۰
شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی را در این مطلب مورد بررسی قرار خواهیم داد. این روزها با سخت شدن زندگی بین زوجین اختلافات بسیاری به وجود می آید که در برخی مواقع ادامه زندگی را کنار هم دشوار میسازد به همین سبب دو طرف تصمیم بر این می گیرند تا زندگی خود را جدا از دیگری ادامه دهند.

بهترین راه بدون دردسر ترین راه برای جدایی طلاق توافقی می باشد که در سریعترین زمان ممکن اجرا خواهد شد. طلاق به در خواست زوج و یا طلاق به درخواست زوجه به دلیل داشتن پروسه های قانونی طولانی زمان بیشتری می برد و و در این زمان ممکن است مشکلات روحی و روانی بسیاری را برای دو طرف به وجود بیاورد.

در این مطلب به شرایط طلاق توافقی و درخواست طلاق توافقی از طرف زن و مرد می پردازیم تا بتوانیم شما را در این مسیر راهنمایی کنیم اما بهترین راه برای اجرا سریعتر طلاق داشتن وکیل می باشد بدین وسیله می توانید راهنمایی های لازم را از او گرفته و در کوتاه ترین زمان به خواسته خود برسید.

 

شرایط طلاق توافقی زوجین

همانطور که از ناماین جدایی مشخص است این طلاق به صورت توافقی می باشد به این معنا که در طلاق توافقی دوطرف باید بر سر مسائل مختلفی به توافق برسند و به دادگاه اعلام نمایند در آن صورت می توانند طلاق را توافقی دانسته و از یکدیگر جدا شوند.

شرایط طلاق توافقی، توافق بر سر مسائل فرعی و اصلی می باشد که قبل از صدور حکم طلاق توافقی، دو طرف باید با یک دیگر به نحوی سازش کرده و به توافق برسند. در ادامه برخی از ای موارد را که باید طلاق توافقی بر سر آن ها توافق شود را نام برده ایم.

یکی از شرایط طلاق توافقی، توافق بر سر مسائل زیر است:

در طلاق توافقی، زن و شوهر می بایست در موارد فوق، جهت حل و فصل آن ها با یکدیگر به توافق برسند و شرایط طلاق توافقی را بپذیرند.

به عنوان مثال در طلاق توافقی دو طرف به توافق می رسند تا مهریه را خانم به شوهر ببخشد یا به مقدار اندک راضی می شود و یا شوهر قبول می کند تا کامل بپردازد و در مورد نفقه بر سر مقدار آن به توافق می رسند و همچنین در مورد اجرت المثل و مقدار آن، و نحوه ی اخذ آن از شوهر با یکدیگر صحبت کرده و توافق می کنند.

در صورت وجود فرزند لازم است تا دو طرف درخصوص نحوه ی نگهداری و حضانت فرزندان با هم به توافق برسند. در شرایط طلاق توافقی به اینصورت است که باید تصمیم گرفته شود که فرزندان صغیر (زیر 18 سال) توسط مادر نگهداری شوند یا نزد پدر بمانند.

چرا طلاق توافقی؟

با توجه به شرایط طلاق توافقی ، زوجین در این شرایط در آرامش از یکدیگر جدا می شوند و بر خلاف آن روندهای دیگر طلاق مانند طلاق به درخواست مرد و یا طلاق به درخواست زوجه می تواند به واسطه زمانی که می برد تا اجرا شود آسیب های روحی و روانی بسیاری را به همراه داشته باشید.

به غیر از اینکه در این شرایط دو طرف دچار آسیب می شوند فرزندان نیز در این بین تحت تاثیر قرار گرفته و ممکن است در صورت پایین بودن سن آن ها آسیب های روحی جبران ناپذیری را متحمل شوند.

شرایط طلاق توافقی به این صورت است که شما می توانید با توافق بر سر مسائل مشترک در کوتاه ترین زمان ممکن خواسته خود را محقق ساخته و از یکدیگر جدا شوید. مدت زمانی که طلاق توافقی به طول می انجامد 3 ماه می باشد.

 

شرایط طلاق توافقی از طرف مرد

در روند طلاق های دیگر دیگر به عنوان مثال در طلاق به درخواست زوج ، عملا رسیدگی آن در دادگاه خانواده از تشریفات گوناگون و زمان بری برخوردار می باشد در نتیجه بهتر است تا آن را با شرایط طلاق توافقی به پرونده طلاق توافقی تبدیل نمایند.

زمانیکه طلاق صرفا به درخواست زوج باشد، موضوع پرداخت دقیق مهریه، نفقه، اجرت المثل و پرداخت نفقه ایام عده و همچنین نصف دارایی ایام ازدواج طبق بند1 عقد نامه و حضانت فرزندان در صورت وجود مورد رسیدگی قضایی قرار خواهد گرفت که وقت بسیاری خواهد گرفت.

مطالعه بیشتر: مهریه در طلاق به درخواست زوج

بدین ترتیب که دادگاه در مقام رسیدگی، چون طرفین در موضوعات ذکر شده تراضی ندارند، موضوع را به کارشناسی و تحقیقات محلی و عندالزوم به گواهی گواهان معطوف می دارد، که عملا انجام تشریفات فوق مستلزم گذشت زمان طولانی و هزینه های دادرسی و صدور رای در موضوعات مذکور می باشد.

از این حیث شرایط طلاق توافقی بر طلاق یک جانبه زوج مزیت دارد. علاوه بر این که از نظر روانی و عاطفی نیز در طلاق یکطرفه، طرفین با نارضایتی و کدورت با یک دیگر برخورد می کنند، که می تواند در ادامه زندگی هر یک از طرفین تاثیرات بدی را بر روح و روان آن ها و مهم تر ازهمه بر فرزندان آن ها باقی بگذارد.

 

شرایط طلاق توافقی از طرف زن

این رند از طلاق نیز یک طرفه خوانده می شود مگر اینکه در طول مسیر طلاق به درخواست زوجه دو طرف به تفاهم رسیده و شرایط طلاق توافقی را اجرا نمایند، در غیر این صورت مستلزم طی کردن مراحل قانونی می باشد که می تواند وقت بسیاری از شما بگیرد.

به عنوان مثال طبق قانون در صورتی که شوهر معتاد باشد یا بالای 5 سال حبس داشته باشد و یا مجهول المکان باشد و یا این که موضوع عسر و حرج در ادامه زندگی برای زوجه به وجود آید، زوجه باید آن ها را در دادگاه اثبات نماید به اینصورت طلاق به درخواست زوجه می تواند در زمان کوتاهی امکان پذیر باشد.

البته لازم به ذکر است که انجام و اثبات شرایط فوق الذکر، مستلزم رسیدگی های مفصل قضایی است و صرفا به ادعای زوجه توجه نمی شود. و چه بسا شرایط های مورد ادعای زوجه برای طلاق یک جانبه خود، تمام و کمال صورت نگیرد.

در نتیجه، درخواست طلاق از طرف زن امکان پذیر نمی باشد و حکم طلاق نیز صادر نخواهد شد در نتیجه طلاق توافقی می تواند بهترین راه برای جدایی باشد که شما می توانید با در نظر گرفتن شرایط طلاق توافقی آن را اجرا نمایید.

پس ملاحظه می شود که از نظر سپری شدن وقت و زمان طولانی و همچنین چون زوجه به عنوان درخواست کننده طلاق  به صورت یک جانبه و شخصی وارد عمل شده است، موجب ایجاد کدورت دائمی بین ایشان و فرزندان آن ها می گردد که ناخوشایند است اما طلاق توافقی مشکلات ذکر شده را نداشته و شما می توانید درزمان کوتاه تری به خواسته خود برسید.

 

سخن آخر

توجه داشته باشید که با مشورت با یک وکیل می توانید از شرایط طلاق توافقی به خوبی مطلع شوید و به بهترین شکل کار خود را پیش ببرید. برای این منظور می توانید به سایت طلایه داران مراجعه کرده اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.