شرایط طلاق به درخواست زوجه

شرایط طلاق به درخواست زوجه
 • ۱۷/آذر/۰۰
شرایط طلاق به درخواست زوجه

شرایط طلاق به درخواست زوجه را در اینن مطلب مورد بررسی قرار خواهیم داد. همانطور که می دانید در قانون کشور ما و نیز مقررات فقهی، طلاق در اختیار مرد  است مگر آنکه در عقد ذکر شده باشد حق طلاق با زوجه می باشد، در غیر اینصورت او می تواند با شرایط ذکر شده در عقدنامه زوجه را طلاق دهد.

لازم به ذکر است که زوج برای طلاق زوجه باید مهریه و حق و حقوق او را بپردازد و سپس می توانداقدام به طلاق زوجه نماید. در مقابل زوجه برای گرفتن طلاق بدون رضایت شوهر باید احراز شرایطی را اثبات نماید گه در ادامه در ارتباط با شرایط طلاق به درخواست زوجه بیشتر صحبت کرده ایم.

یکی از سخت ترین و مهمترین پرونده های خانوادگی در دستگاه قضا درخواست طلاق به درخواست زوجه می باشد که دارای شرایطی است که باید آن ها را به دادگاه اثبات شود به همین منظور ما در این مطلب در ارتباط با شرایط طلاق به درخواست زوجه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اما دقت داشته باشید تنها با تکیه بر این مطالب نمی توانید به راحتی درخواست طلاق دهید، برای این منظور لازم است تا با یک وکیل خانواده صحبت نمایید و طبق شرایطی که دارید از او مشاوره و کمک بگیرید تا بتوانید شرایط را به دادگاه اثبات کرده و در کوتاه ترین زمان جدا شوید.

همانطور که می دانید، طبق قانون مدنی و مقررات فقهی، طلاق در اختیار مرد است و زن تنها با داشتن دلیل موجه و اثبات آن می‎تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند، مگر اینکه طلاق توافقی باشد یا زن وکالت در طلاق داشته باشد.

در مراحل و شرایط طلاق به درخواست زوجه باید بدانید که برای شروع و ثبت مراحل طلاق زوجه باید از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شروع نمایید. در ابتدا دادخواست در دفاتر الکترونیک قضایی ثبت شده و سپس به دادگاه خانواده فرستاده و ارجاع می‌ شود.

در ادامه در ارتباط با شرایط طلاق به درخواست زوجه که با اثبات آن زوجه می تواند از زوج طلاق بگیرد را آورده ایم.

دلایل طلاق به درخواست زوجه

علل عمده و مهمترین موضوعاتی که زن به استناد آن ها می تواند طلاق بگیرد به شرح ذیل می باشد که با وجود هر کدام از این موارد از شرایط طلاق به درخواست زوجه این است که باید آن را به دادگاه اثبات نماید:

 1. اعتیاد مضر شوهر
 2. نپرداختن نفقه زوجه حداقل به مدت ۶ ماه
 3. مریضی سخت علاج شوهر
 4. امراض مقاربتی شوهر
 5. بچه دار نشدن زوج
 6. ترک زندگی توسط زوج
 7. ازدواج مجدد بدون رضایت همسر اول
 8. محکومیت شوهر به زندان بالای ۵ سال یا ارتکاب به جرایمی که بر خلاف شان زوجه است
 9. سورفتار و سو معاشرت ( ضرب و جرح، توهین،… )
 10. عدم تهیه مسکن برای مدت غیر متعارف
 11. اثبات خیانت همسر در دادگاه
 12. با شرایطی کراهت شدید زوجه همراه با بذل کل مهریه
 13. بلاتکلیف رها کردن زوجه
 14. نداشتن رابطه جنسی برای مدت غیر متعارف
 15. مشکلات زناشویی ناشی از عیوب مرد
 16. رابطه جنسی غیر متعارف
 17. با شرایطی دوری طولانی زوجین از همدیگر

هر کدام از موارد بالا در صورت اثبات به دادگاه می توانند حکم دهند تا طلاق اجرا شود.

 

مدت زمان طلاق از طرف زوجه

بر طبق قانون طلاق و آیین دادرسی مدنی، طلاق پرونده ای است که با اعتراض هر کدام از زوجین ۳ دادگاه را طی خواهد کرد. دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر استان مربوطه، دیوان عالی کشور. در فرض اینکه پرونده با اعتراض، هر سه دادگاه را پشت سر بگذارد حدود یکسال طول خواهد کشید تا حکم طلاق را گرفته و اجرا شود. مگر اینکه یکی از طرفین اعتراض نکند.

در نتیجه اگر قصد بر جدایی دارید با توجه به شرایط طلاق به درخواست زوجه لازم است تا با وکیل خانواده مشورت نمایید و در صورت امکان برای این پرونده یک وکیل داشته باشید تا روند پرونده راحت تر طی شود.

 

شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره

شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره کمی متفاوت تر می باشد که در ادامه به آن اشاره کرده ایم:

 • مهریه زوجه باکره در هنگام طلاق نصف می باشد.
 • اگر باکره ماندن زوجه ، به دلیل عدم شروع زندگی مشترک و عدم تمایل زوج و یا هر دلیل منتسب به زوج باشد یا شرایطی امکان اخذ رای طلاق از دادگاه وجود دارد.
 • بر خلاف عقد نکاح زوجه باکره که مستلزم اجازه پدر و یا جد پدری است در طلاق اینگونه نیست. و از شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره قانونا رضایت پدر نمی باشد.
 • طلاق یک طرفه به درخواست زوجه باکره ، با توجه به اینکه زندگی مشترک آغاز نشده است خاصه وقتی که زوجه به حق حبس استناد نماید. کمی دشوار است توجه کنیم حتما در این خصوص با وکیل مشاوره داشته باشید زیرا موضوع بسیار تخصصی است. در بعضی پرونده ها مثل طلاق، در بیشتر موارد لازم است که از راه های دیگری در ابتدا مثل مطالبه نفقه معوقه یا الزام به تهیه مسکن متناسب شان زوجه ، مطالبه مهریه و … اقدام شود که وکیل شما، شما را در این راه راهنمایی خواهد کرد.

تکلیف مهریه در شرایط طلاق به درخواست زوجه

در اینجا ممکن است سوال پیش بیاید که اگر زن متقاضی طلاق باشد تکلیف مهریه چه خواهد شد؟

این سوال بحث مفصلی دارد اما به طور مختصر می توان گفت که در شرایط طلاق به درخواست زوجه اگر زوجه بتواند یکی از شروط مندرج در سند ازدواج را ثابت کند وکیل شوهر در طلاق و قبول بذل می شود و اختیار به دست خود اوست که به وکالت از شوهر چه مقدار از مهریه ای را قبول بذل و تعیین کند و اگر بتواند از طریق عسر و حرج دادگاه را مجاب کند که زوج را اجبار به طلاق کند میزان مهریه ای که بذل خواهد شد بسته به نظر قاضی و خود زوجه می باشد.

 

طلاق به تقاضای زوجه و حضانت فرزندان

در شرایط طلاق به درخواست زوجه نیز قانون طلاق مقررات مربوط به قانون مدنی و قانون حمایت خانواده می باشد. برطبق ماده  ۲۹ قانون حمایت از خانواده در پرونده طلاق ، اگر قبلا تکلیف حضانت فرزندان مشخص نشده باشد باید در ضمن حکم طلاق نسبت به آن اظهار نظر قضایی شود.

حسب قانون ، حضانت(نگهداری) فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر می باشد و بعد از آن با پدر است. ۹ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران است. بعد از سنین مذکور حضانت دیگر از نظر قانون موضوعیت ندارد. و انتخاب با فرزندان است. اما در اعطای حضانت قاضی باید مصلحت فرزندان را در نظر گرفته و رعایت نماید به این معنی که مهم نیست بچه چند سال دارد و حضانت او بر طبق قانون با کیست، مهم آن است که قاضی تشخیص بدهد برای کودک بهتر است که نزد کدام یک از والدین باشد.

 

سخن آخر

شما می توانید برای پیشبرد بهتر شرایط طلاق به درخواست زوجه با وکلایه طلایه داران مشورت نمایید و سپس اقدام به درخواست خود کنید.