مطالبات مهریه

مطالبات مهریه

 

مطالبه مهریه؛ آشنایی با روش‌های قانونی و تعاریف حقوقی آن

 

در این مقاله قرار است به دنیای حقوقی مطالبه مهریه سرک کشیده و با کمک تعریف آن بفهمیم چگونه می توان در شرایط مختلف مهریه را مطالبه کرد. پیشنیاز طرح این مبحث فهم تعریف حقوقی مهریه بوده و پس از آن باید مطمئن بشوید که مهریه به شما تعلق می‌گیرد یا خیر.

 • چگونه می توان مهریه را مطالبه کرد؟
 • در چه مواردی هیچ مهریه ای به زن تعلق نمی گیرد؟
 • آیا مهریه به نرخ روز قابل مطالبه است؟
 • بهترین روش برای مطالبه مهریه چیست؟
 • برای مطالبه مهریه الزاما باید به دادگاه مراجعه کرد؟
 • آیا مطالبه مهریه می تواند منجر به حبس بشود؟
 • در سال‌های اخیر چه قوانینی در رابطه با مطالبه مهریه تصویب شده است؟

این ها فقط بخشی از سوالاتی است که به آن‌ها در این مقاله پاسخ می‌دهیم. در ادامه به اختصار به هر یک از موارد بالا می‌پردازیم.

+ موشکافی مهریه؛ تعریف قانونی مهریه چیست؟

قطعا می دانید که مهریه یکی از حقوق مالی زن بوده و به واسطه ازدواج به او تعلق می‌گیرد. اما از نظر حقوقی مهریه دقیقا چیست؟ ماده 1087 قانون مدنی اینطور پاسخ سوال شما را می دهد که "هر چیزی که مالیت (ارزش مالی) داشته باشد" را می توان به عنوان مهریه در نظر گرفت. ارزش مالی مصادیق زیادی دارد؛ وجه نقد یا سکه بهار آزادی، اموال منقول (مانند طلا، اساس منزل و...) و یا غیر منقول (مانند ویلا، زمین و... ) هر کدام از این موارد می تواند به عنوان مهریه در نظر گرفته بشوند.

چنانچه علاوه بر مطالبه مهریه ، قصد طلاق هم دارید پیشنهاد می کنیم دو مقاله‌ی دیگر ما با موضوع طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه را مطالعه کنید.

 

+ نقشه راه مطالبه مهریه؛ مهریه را چگونه می توان مطالبه کرد؟

برای مطالبه مهریه فرقی نمی کند در حال طلاق باشید یا میخواهید به زندگی خود با همسرتان ادامه بدهید؛ فرقی نمی‌کند طلاق شما در حوزه قوانین مربوط به طلاق توافقی باشد یا بر اساس ماده واحدهای طلاق غیر توافقی؛ برای مطالبه مهریه در تمامی حالات به طور کلی دو روش وجود دارد؛ اولی از مسیر دادگاه خانواده می گذرد و دومی هم شما را به دفترخانه‌ای که ازدواج خود را در آن ثبت کرده اید ارجاع می دهد. کدام بهتر است؟ وکلا دانند! برای فهم پاسخ این سوال لازم است با یک وکیل مشورت کرده و پس از بررسی شرایط و تعهدات موجود در سند ازدواج، مسیر خود را برای مطالبه مهریه مشخص کنید.

 

+ معافیت قانونی! در چه مواردی امکان مطالبه مهریه وجود ندارد؟

پیش از آنکه در مورد روش‌های مطالبه مهریه صحبت کنیم ابتدا لازم است که مطمئن شوید مهریه تا چه حد و چگونه به شما تعلق می‌گیرد؟ تا به حال نام ماده 1082 قانون مدنی به گوشتان خورده است؟! ماده 1082 می‌گوید زن به محض عقد مالک مهریه بوده و می‌تواند در آن دخل و تصرف کند؛ آن را بخشیده و یا نسبت به مطالبه آن اقدامات لازم را انجام بدهد.

اصل کلی تعلق مهریه به زن است و مطابق این اصل مهریه در هر شرایطی به زن تعلق می‌گیرد و مرد جز با دلایل قانونی به هیچ شکل نمی تواند که از پرداخت آن امتناع کند. اما چه دلایل قانونی برای عدم پرداخت تمام مهریه و یا بخشی از آن وجود دارد؟

 1. پیرامون قوانین حقوقی مربوط با دوران عقد موقت یا دوران نامزدی و در صورتی که زن و شوهری قصد طلاق و جدایی داشته باشند در حالیکه زوجه دوشیزه ( باکره ) بوده و رابطه زناشویی میان آنها برقرار نشده باشد شما فقط می توانید نیمی از آن را مطالبه کنید.
 2. باطل بودن عقد نکاح میان زن و مرد و عدم نزدیکی میان آن دو سبب می شود مهریه ای به زن تعلق نگیرد؛ اگر عقد نکاحی که مهریه را بر ذمه مرد قرار می دهد باطل باشد تعیین مهریه هم به درستی انجام نشده است بنابراین امکان مطالبه ای هم وجود ندارد.
 3. اگر عقد نکاح به دلایلی فسخ شود و رابطه زناشویی رخ نداده باشد ،زن حق مهریه ندارد ؛ مگر در حالتی که فسخ نکاح به دلیل ناتوانی مرد از اعمال جنسی باشد، که در این صورت زن تنها مستحق نصف مهریه است . 
 4. چنانچه در سند ازدواج شرطی وجود داشته باشد که نقض آن حقوق قانونی مطالبه مهریه نفی کند، امکان مطالبه مهریه وجود ندارد.

موارد بالا تنها برخی از قوانین بود که موجب رفع تهعد پرداخت تمام یا بخشی از مهریه می‌شود. آیا امکان ذکر باقی موارد وجود ندارد؟ قطعا خیر. زوجین در هنگام عقد شروط و حقوق مختلفی را برای یکدیگر قائل می‌شود و برخی از این شروط بر تفسیر قوانین پرداخت مهریه اثر گذار است. این شروط باید توسط یک وکیل یا مشاور حقوقی بررسی شده و در نهایت وضعیت پرداخت مهریه شما مشخص گردد. به صورت کلی می توان گفت چهار مورد بالا نکات پایه‌ای بوده و چنانچه هیچ کدام از نکات در مورد شما صادق نیست عموما تمام مهریه به شما تعلق می‌گیرد.

 

+ عند المطالبه یا عندالاستطاعه؟ مسئله این است! اثر هر کدام برمطالبه مهریه چیست؟

 مهر عندالمطالبه به این معناست که هر زمان زن بخواهد و مهریه را از همسرش مطالبه کند، مرد موظف است که آن را بطور کامل پرداخت کند. در این حالت فقط زمانی مهریه قسط بندی می شود که مرد بتواند ثابت کند که استطاعت مالی برای پرداخت مهریه را ندارد و همواره اصل بر این است که مرد توانایی و استطاعت پرداخت آن را دارد، مگر آنکه خلافش ثابت شود.

 

مهریه عندالاستطاعه به این معناست که پرداخت آن از سوی مرد به همسرش مشروط به داشتن استطاعت و توانایی کافی مالی است و اصل بر این است که مرد توانایی کافی برای پرداخت مهریه بصورت یکجا را ندارد. در این حالت این وظیفه زن بوده که ثابت کند مرد دارای استطاعت مالی برای پرداخت مهریه می باشد و وصول مهریه منوط به همین مطلب است.

 

 نتیجه گیری

بهترین راه برای فهم روش های منطقی مطالبه مهریه، مشاوره با یک حقوق‌دان می‌باشد؛ دنیای مباحث حقوقی پر از ماده و تبصره قانونی است که هر کدام می توانند مسیر یک پرونده را تغییر بدهند. در این مقاله به اختصار مواردی مطرح شد که هر کدام می تواند سرنخی برای ادامه مسیر پرونده حقوقی شما باشد. چنانچه به هر نوع مشاوره حقوقی نیاز داشتید پیشنهاد می کنیم با ما تماس بگیرید.


 

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران

علی نیازی۲۵ بهمن ۱۳۹۹

سایتی با مطالب عالی. واقعا بهتون تبریک میگم. عالی بود سئو


ثبت پرسش

شما عزیزان میتوانید از طریق این بخش سوالات خود را مطرح کنید تا به صورت رایگان و در اسرع وقت پاسخ داده شود

اینجا کلیک کنید