طلاق توافقی در تهران و کرج - حتی روزهای تعطیل 500 هزار تومان

طلاق توافقی چیست؟

گاهی پیش می آید که افراد برای پایان دادن به مشکلات زناشویی خود مجبور به اقدام برای طلاق توافقی می شوند، که البته ما امیدواریم که هیچ وقت همچین مشکلی برایتان اتفاق نیفتد. سخنی از مارک توین می گوید که : " حقیقت به احساسات شما اهمیت نمی‌دهد." پس باید در زندگی با واقعیت ها رو به رو باشیم.

طلاق توافقی همان جور که از اسمش پیدا می باشد ، زن و شوهر برای جدا شدن از هم به توافق می رسند. (09123492898) همین قضیه سبب می شود تا مراحل جدا شدن به مراتب سریع‌تر پیش برود. دو طرف باید درباره مواردی مانند مهریه، حضانت بچه‌ها، قرار ملاقات والدین با بچه ها، نفقه و اجرت المثل زن را باید قبل از طلاق به توافق برسند. خیلی از افراد بر این باور می باشند که در طلاق توافقی زن باید همه مهریه خودش را ببخشد که باید خدمتتان بگوییم که این قضیه درست نمی باشد. در طلاق توافقی باید دو طرف درباره مهریه به توافق برسند که به چه میزانی باید پرداخت شود یا زن آن را ببخشد.

 امروزه بیش از یک پنجم ازدواج ها به طلاق منجر می شود. حال اگر ما بخواهیم طلاق ها را به شکل کلی تقسیم بندی کنیم به سه دسته کلی تقسیم می شوند که شامل طلاق به درخواست مرد، طلاق به درخواست زن و طلاق توافقی می باشند.

حال ما قصد داریم تا در ادامه شما را با نحوه و شرایط طلاق توافقی آشنا کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

مراحل طلاق توافقی

همان طور که گفتیم فرایند طلاق ممکن است یک قضیه طولانی باشد و همچنین ممکن است که در بعضی موارد چند سال طول بکشد. ولی اگر زن و شوهری بخواهند به صورت توافقی به ادامه زندگی خود پایان بدهند تمام این مراحل به شکل سریع تری انجام خواهد شد. اما اگر بعد از این که زوجین درخواست خود را تسلیم کردند، دادگاهی با توجه به محل سکونت آنها برگزار خواهد شد و محل دادگاه و همچنین زمان دقیق برگزاری جلسه دادگاه به طرف اعلام می شود. حال بعد از مراجعه به دادگاه زوجین باید عدم امکان سازش را به قاضی ثابت کنند. بعد از این مرحله ، قاضی طرفین را به داوری ارجاع می‌دهد.

 

داوری

در ابتدا دادگاه از زن و شهر می خواهد که هر یک از آنها داورانی را از میان اقوام و آشنایان خود انتخاب کنند و به دادگاه معرفی کنند.حالا اگر هر کدام از زن و شوهر نتوانستند داوری را به دادگاه معرفی کنند ، دادگاه خود به این موضوع رسیدگی می کند و فرد مورد اعتمادش را انتخاب خواهد کرد. حال به جز داوری، دادگاه حکمی صادر خواهد کرد تا زوجین به سمت مشاوری مورد اعتماد بروند و در آنجا نیز به بیان مشکلات خودشان بپردازند. در این مرحله مشاور سعی بر این دارد که زن و شوهر را از این کار منصرف کند اما اگر در این میان سازشی از سمت طرفین شکل نگیرد مشاور نظرقطعی خود را به طرفین اعلام می کند.

 

مراجعه بعدی به دادگاه

در این مرحله بعد از ارجاع نظر کارشناسان به دادگاه حال قاضی آن را به شکلی دقیقی بررسی خواهد کرد و سوالات خود را از زوجین خواهد پرسید . حالا اگر قاضی مشاهده کرد که هیچ راهی برای منصرف کردن زوجین وجود ندارد دادگاه می آید و گواهی عدم سازش را صادر می کند. به این نکته هم دقت کنید که در دادگاه طرفین باید حق فرجام خواهی خود را باطل کند تا حکم نهایی صادر شود.

 

مراجعه به دفتر ثبت ازدواج و طلاق

در این مرحله بعد از این که گواهی عدم سازش به طرفین صادر شد ، طرفین سه ماه  فرصت دارند تا باقی مدارک خود را تکمیل کرده و به دفتر مراجعه کنند . توجه کنید که این گواهی عدم سازش تنها 3 ماه اعتبار خواهد داشت. حال اگر زوجه باکره باشد، باید به آن اعتراف کرده و همچنین برای تأیید اعتراف خود به پزشکی قانونی مراجعه کند تا گواهی بکارت بگیرد. اما اگر زوجه باکره نباشد، باید اقدام به آزمایش خون کند تا تعیین شود که او باردار است یا نه .که اگر زوجه باردار باشد، طلاق شکل نمی گیرد. بعد از دادن مدارک گفته شده ، صیغه طلاق توسط دفتر ثبت طلاق انجام می پذیرد.

زوجین باید در دفتر طلاق حضور پیدا کنند و اگر هر کدام از آنان حضور پیدا نکنند ، برای آن ها احضاریه صادر می شود. اگر زوج در محل دادگاه حضور داشته باشد و زوجه مراجعه نکند، صیغه طلاق به صورت یک طرفه جاری خواهد شد و نتیجه آن به پیوست به آگاهی زوجه خواهد رسید. اما اگر زوجه به دفتر آمده باشد و زوج مراجعه نکند، تنها در شرایطی که زوجه به سبب صدور حکم دادگاه وکالت بلاعزل  به همراه خود داشته باشد، قادر خواهد بود که به شکل یک طرفه طلاق بگیرید. پس باید بعه این نکته توجه داشته باشید که حتماً وکالت بلاعزل را به همراه داشته باشید تا از بروز مشکل در روند طلاق جلوگیری کنید.

 

هزینه طلاق توافقی

مسلما هزینه طلاق توافقی به نسبت سایر طلاق ها کمتر می باشد. هزینه های طلاق در چندین مرحله پرداخت می شود و شامل مواردی همچون ثبت درخواست طلاق، هزینه جاری شدن صیغه طلاق در دفترخانه و هزینه مشاوره خانواده می باشد. حال اگر هر کدام از زوجین وکیل بگیرند نیز هزینه ای جداگانه پرداخت خواهند کرد. به خاطر این که طلاق توافقی است، هزینه دادرسی بر عهده فردی می‌باشد که برای اولین بار دادخواست طلاق را به دادگاه مطرح می‌کند که اگر هر دو نفر توافق کنند، هزینه دادخواست  توسط دو طرف پرداخت خواهد شد. تمام هزینه‌هایی که در بالا گفته شد، در شهرهای مختلف کشور متغیر می باشد و به همین دلیل نمی‌توانیم رقم دقیقی در مورد آن اعلام کنیم.

طلاق توافقی یکی از مسائلی می باشد که گاه ممکن است خانواده ها درگیر آن شوند. در این مقاله قصد داریم درباره طلاق توافقی صحبت کنیم در پایان این مقاله شما به پاسخ سوالات زیر درباره طلاق توافقی خواهید رسید:

 • طلاق توافقی چیست؟
 • چه مواردی در طلاق توافقی باید به صورت روشن و واضح تعیین گردد؟
 • مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟
 • نفقه در طلاق توافقی به چه صورت است؟
 • مدارک و مراحل درخواست طلاق توافقی چیست؟
 • مزایای طلاق توافقی چیست؟
 • مضرات طلاق توافقی چیست؟
 • چرا وکالت در طلاق توافقی مفید و لازم است؟
 • هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

 

شرایط انجام طلاق توافقی

با مراجعه به وکیل پایه یک دادگستری که قریب ۲۰ سال در دعاوی خانواده فعالیت مینماید و بیش از هزاران پرونده خانوادگی را با موفقیت به نتیجه رسانده شما میتوانید فقط با یک بار مراجعه و اعطای وکالت، موفق به دریافت حکم طلاق و سند طلاق شوید و نیازی به حضور شما در مراحل تشکیل پرونده و رسیدگی به آن و جلسات مشاوره و جلسات دادگاه ودفتر خانه طلاق جهت اجرای صیغه طلاق ندارید.

چه نوع طلاق هایی طلاق توافقی محسوب میشود؟

مطالب بصورت مختصر و مفید با زبانی ساده بدون بکاربردن الفاظ حقوقی که برای همگان قابل فهم باشد بیان میشود توجه داشته باشید طلاق توافقی و یا دادن حق طلاق مرد به زن و یا بلعکس به ظاهر بسیار ساده بنظر میرسد اما در باطن از حساسیت خاصی برخوردار بوده که غفلت از آن خسارات جبران ناپذیری به زوجین وارد مینماید
۱-وقتی زن و شوهر باهم در طلاق به توافق میرسند و در خصوص مهریه ، نفقه ، اجرت المثل و سایر حقوق مالی و حضانت فرزند مشترک و مدت زمان ملاقات طفل و نفقه طفل باهم به توافق رسیده باشند؛ چنانچه در خصوص یکی از موارد ذکر شده اختلاف داشته باشند نوع طلاقشان از حالت طلاق توافقی خارج میگردد

۲-وقتی زن حق طلاق یا به عبارت دیگر وکالت در طلاق از مرد داشته باشد
قابل توجه خانم ها در هنگام گرفتن حق طلاق از مرددر دفتر اسناد رسمی

 

 

لازم به ذکر است قبل از تنظیم وکالت در طلاق در دفتر اسناد رسمی باید با وکیل منخصص در دعاوی خانواده مشاوره نمایید!

چون اکثر دفاتر اسناد رسمی تجربه کافی در تنظیم وکالتنامه ندارند و زن جهت استفاده از آن در دادگاه با مشکل مواجه میشود بعضا مشاهده میگردد زن در قبال اخذ حق طلاق ، مهریه را بذل نموده وقتی جهت استفاده از حق طلاق، دردادگاه به مشکل برخورد نماید مرد نیز همکاری نمیکند و زن اهرم فشار خود که مهریه بود رااز دست داده و خسارات جبران ناپذیری به زن وارد میشود

 

نکته مهم؛قابل توجه اقایان در دادن حق طلاق به خانمها

بعضا مشاهده میشود وکالتنامه طوری تنظیم شده که زن با حفظ مهریه میتواند طلاق بگیرد و مرد هنگامی که قصد دادن حق طلاق در دفتر خانه اسناد رسمی را داشته با نیت بذل مهریه ،اقدام به دادن حق طلاق نموده اما در عمل بر خلاف اراده مرد وکالتنامه تنظیم میشود و مرد هم بدون مطالعه مفاد آن اقدام به امضا آن مینماید
و خسارت جبران ناپذیری به مرد وارد می شود. یعنی زن بدون اینکه مهریه راببخشد طلاق میگیرد

وقتی مرد وکالت در طلاق از طرف زن داشته باشد
باید در خصوص مهریه نفقه اجرت المثل و سایر حقوق مالی و حضانت فرزند مشترک اختیارات کافی در وکالت نامه قید شده باشد

 

 

مدارک مورد نیاز در طلاق توافقی

مدارک لازم جهت طلاق توافقی نیز عقدنامه و شناسنامه و هم چنین کارت ملی زن و شوهر است. اگر شما کارت ملی خود را در دسترس ندارید اما شماره ملی خود را بدانید جهت ثبت کردن درخواست جهت طلاق توافقی مشکلی نخواهد بود. در شرایطی که عقدنامه در دسترس نیست، می بایستی که به همان دفترخانه ای که در آن ازدواج نموده اید مراجعه نمایید و یک رونوشت بگیرید.

اما بعد از صادر شدن رای طلاق به صورت تفاهمی بر اساس مواد ۳۵ و ۳۶ درباره قانون حمایت از خانواده اگر که مرد پشیمان گردد و نیز به دفترخانه جهت ثبت طلاق مراجعه نکند امکان ثبت نمودن طلاق نیز وجود ندارد مگر در صورتی که زن از مرد در کنار رای دادگاه و یا به شکل وکالت در امر طلاق نیز، وکالت برای مراجعه کردن به دفترخانه جهت ثبت طلاق را نیز داشته باشد.

ولی اگر که زن پس از صادر شدن رای طلاق توافقی نیز پشیمان گردد مرد نیز می تواند که بدون حضور داشتن او هم به دفتر جهت ثبت کردن طلاق مراجعه نماید و البته طلاق توافقی را ثبت کند و البته که این نکته را بدانید که در شرایطی که طلاق بصورت خلعی باشد زن نیز می تواند در طی ایام عده از موقع ثبت شدن طلاق به چیزی که بذل نموده از مهریه و چیزی یا غیر از آن، مراجعه نماید.

 

مدت زمان اعتبار حکم دادگاه بعد از صدورآن

سه ماه میباشد چنانچه زوجین به دفتر خانه جهت اجرای صیغه طلاق ظرف مدت سه ماه از تاریخ صدور حکم طلاق مراجعه ننمایند حکم طلاق باطل ومجدد باید جهت اخذ حکم دادگاه اقدام نمایند

رجوع در طلاق در طول ایام عده در چه شرایطی میباشد

اگر زن دوشیزه باشد و یا یائسه باشد عده ندارد بنابراین رجوع در طلاق صورت نمیگیرد

 

شرایط رجوع در طلاق خلعی یا طلاق رجعی

رجوع در طلاق ظرف مدت سه ماه از تاریخ ثبت طلاق در دفتر خانه میباشد
چنانچه در طول مدت سه ماه عده زن به مهریه بخشیده شده رجوع نماید و مرد هم به زن رجوع کند و مراتب در دفتر طلاق ثبت شودرجوع به طلاق صورت میگیرد
البته بعد از سه ماه عده نیز چنانچه زوجین بخواهند رجوع کنن باید با عقد مجدد و مهریه معیینی که توافق کنن ازدواج نمایند


نکته بسیار مهم در طلاق توافقی قابل توجه اقایان

 

فرق بذل مهریه و ابرا مهریه در طلاق توافقی

در بذل مهریه زوجه میتواند در طول سه ماه ایام عده از مهریه بذل شده پشیمان شود اما در ابرا چنین حقی برای زن وجود ندارد بنابراین اگر زوجین توافق کنند که بخشی از مهریه در یافت شود و بخشی از ان بذل گردد چنانچه زوجه بخواهد در ایام عده به مهریه بذل شده رجوع نماید خسارت جبران ناپذیری به مرد وارد میشود بنابراین قبل هر گونه اقدام در این خصوص از وکیل متخصص در دعاوی خانواده مشاوره بگیرید.

 

آیا رجوع در طلاق بعد از سه ماه عده میسر است؟

لازم به ذکر است که در شرایطی خاص بعد سه ماه عده با صدور حکم از دادگاه میتواند رجوع در طلاق صورت بگیرد.

 

آیا بعد از طلاق اسم زن و مرد از شناسنامه یکدیگر پاک میشود؟

چنانچه زن در دوران عقد بوده و دوشیزه باشد دادگاه حکم به طلاق بائن صادر مینماید و زن یا مرد میتوانند با مراجعه به ثبت احوال و دفاتر پیشخوان دولت اقدام به تعویض شناسنامه و پاک نمودن اسم همسر از شناسنامه نمایند ، البته اگر خانمی ازدواج دوم نماید و در ازدواج دوم نزدیکی صورت نگرفته باشد میشود از دادگاه حکم طلاق غیر مدخوله گرفت و اسم همسر دوم از شناسنامه پاک شود. 
در هرصورت شرط پاک کردن اسم همسر از شناسنامه بستگی به حکم دادگاه دارد چنانچه دادگاه حکم طلاق غیر مدخوله صادر نماید میشود شناسنامه را سفید کرد.
طبق نظر همه فقها شرط صدور حکم طلاق بائن غیر مدخوله عدم نزدیکی زن و شوهر هست نه باکره بودن لذا در صورت اثبات موضوع با وجود باکره نبودن زن میشود حکم طلاق غیر مدخوله از دادگاه گرفت و شناسنامه را سفید نمود.
بسیاری از حقوق دانان شرط صدور حکم طلاق بائن غیر مدخوله را دوشیزه بودن زن میدانند که این امر مخالف نظر همه فقها میباشد چون طبق نظر مراجع عظام عدم نزدیکی شرط صدور حکم طلاق غیر مدخوله هست نه باکره بودن !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

مدت زمان انجام طلاق توافقی

بین ۳ الی۱۰ روز کاری متغیر میباشد

 

مشاوره کردن اجباری درباره طلاق توافقی و موضوعات مربوط

به شکل خلاصه این است که در موضوع طلاق توافقی در داخل قانون مربوط به حمایت خانواده که در سال ۱۳۹۱ تصویب شده است نیز عمل مشاوره پیش از طلاق را اجباری کرده و از آذر سال ۹۷ نیز یک توافق ما بین قوه قضاییه و هم چنین سازمان بهزیستی ایجاد شده که متولی جهت مشاوره پیش از طلاق و نیز مراکز مشاوره تحت نظر آن باید باشد. در همین مورد نیز آن ها اقدام به طراحی کردن و تاسیس نمودن یک سامانه جهت تصمیم با نشانی سایت www.zaman.behzisti.net نموده اند.

افراد متقاضی باید که در همین سایت مربوطه نیز ثبت نام نموده و بعد از این که اقدام به وارد نمودن مشخصات خودشان کردند، با انتخاب کردن تاریخ جهت مراجعه و نیز یک مرکز غربالگری، کار اولیه را برای انجام طلاق توافقی و نیز عمل مشاوره انجام بدهند. بعد از مراجعه کردن به مرکز غربالگری نیز زن و شوهر جهت مشاوره به یک مرکز که زیر نظر بهزیستی می باشد، معرفی خواهند شد.

با نگاه کردن به آمار طلاق که در طی چند سال قبل رو به افزایش است باید گفت که این طرح نیز تا یک حدودی در کم شدن و جلوگیری کردن از عمل طلاق تاثیر گذار بوده است. به زوجین توصیه می گردد که طلاق توافقی نیز مطمئنا اولین راه برای حل نمودن مشکلات زناشویی نخواهد بود.

از خوبی های عمل مشاوره نیز این می باشد که اولا از تصمیم عجله ای زوجین و نیز تصمیم زودگذر آن ها جهت طلاق را خواهد گرفت و این موضوع نیز مهمترین مزیت می باشد و مطلب دیگر این که اصلا بد نخواهد بود که یک فرد سومی که البته یک فرد متخصص هم می باشد به مسائل زندگی و هم چنین مشکلات زن و شوهر یک نگاهی بیاندازد و راه هایی را جهت رفع مشکل ارائه نماید.

در آخر اگر که دو طرف اصرار بر انجام طلاق داشتند و حتی اگر هم که هیچ دلیل موجه و قابل قبولی نداشتند نیز یک گواهی جهت عدم انصراف از عمل طلاق به دو طرف ارائه می گردد و البته با این گواهی عدم انصراف طلاق می باشد که ثبت نمودن دادخواست طلاق در داخل دفتر خدمات الکترونیک قضایی ممکن خواهد بود.

همه ی دادخواست ها من جمله دادخواست طلاق به صورت توافقی حتما از راه دفتر خدمات الکترونیک قضایی نیز ثبت خواهد شد و بعد به دادگاه فرستاده می شود.

مشاوره کردن اجباری درباره طلاق توافقی و موضوعات مربوط

گواهی مربوط به بکارت و نیز انجام آزمایش بارداری جهت طلاق توافقی

دادگاه باید که در طی هر رای مربوط به طلاق نیز تکلیف بارداری زن را مشخص نماید. پس اگر زوجه بیشتر از ۵۰ سال داشته باشد نیز یائسه حساب می گردد و احتیاجی به آزمایش نخواهد داشت. از سویی اگر زنی نیز باکره باشد از سمت دادگاه نیز به پزشکی قانونی برای معاینه شدن و گرفتن گواهی لازم معرفی می گردد. فرض آخر و نیز رایج این است که زن نه یائسه می باشد و نه باکره است که در این شرایط در طلاق توافقی نیز ارائه کردن آزمایش بارداری نیز الزامی می باشد.

موضوع حضانت فرزندان طی طلاق توافقی

نخستین موضوع این است که فرزندانی که دختر هستند و بالای سن ۹ می باشند  و نیز فرزندان پسر از ۱۵ سال کامل نیز، از سن حضانت بیرون می شوند. پس دادگاه هم هیچ تکلیفی در مورد آن ها نخواهد داشت تا که موضوع حضانت را در داخل رای مشخص نماید. دوم این که یک عده ای از زن ها به شکل غلط اعلام می نمایند که مهریه خودشان را در ازای گرفتن حضانت فرزندان نیز می بخشند که البته این موضوع هیچ وجاهت قانونی نخواهد داشت و باید بدانید که این دو موضوع ارتباطی با هم نخواهند داشت. مطلب سوم هم مقدار ملاقات طرف دیگر و این می باشد که پرداخت نمودن نفقه نیز بر عهده چه شخصی می باشد و مقدار آن در یک ماه چه میزان است که این موضوع نیز بر عهده زوجین می باشد که درباره آن توافق نمایند. مطلب چهارم این که ممکن می باشد که بعداً ما بین زن و شوهر به خاطر مسائلی اختلاف درباره موضوع حضانت باشد که آن موقع ملاک دادگاه هم مصلحت طفل خواهد بود و نه توافق قبلی که ما بین زوجین بود.

حضانت فرزندان در طلاق توافقی

قابل توجه ایرانیان مقیم خارج جهت گرفتن حکم طلاق در ایران

قبل از مراجعه به سفارت خانه یا دفاتر حفاظت منافع با اقای سینا ابراهیمی وکیل پایه یک دادگستری متخصص در دعاوی خانواده مشاوره نمایید.
فرم وکالتنامه موجود در سفارت خانه ناقص بوده و جهت انجام طلاق یا سایر امور حقوقی کفایت نمیکند بنابراین قبل از تنظیم فرم مربوطه از طریق واتساپ با وکیل متخصص در دعاوی خانواده تماس بگیرید
چنانچه به هر دلیل امکان مراجعه به سفارت خانه جهت تنظیم وکالتنامه ندارید جهت تسهیل در انجام ان شما میتوانید از طریق واتساپ با اقای سینا ابراهیمی تماس گرفته تا مساعدات لازم انجام پذیرد.

وکالت در طلاق توافقی و نحوه صحیح تنظیم آن

طلاق توافقی نوعی دیگر دارد به نام طلاق وکالتی. طلاق وکالتی در این نوع طلاق توافقی زوجه یا زوج با قرار دادن شروطی در یک وکالتنامه به طرف دیگر اجازه می‌دهند که با مراجعه به وکلا و بستن قراردادی با آنها به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند و مابقی کارهای مربوط به طلاق را انجام دهند. تنها جایی که وجود زوجه اجباری می باشد زمان انجام تست بارداری است.

برای تنظیم این وکالت نامه در طلاق توافقی به یاد داشتن چند نکته ضروری است. طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی و شرع حق طلاق به دست مرد است. اما زوج می‌تواند اجرای حق خویش را به همسرش یا هر شخص دیگری وکالت بدهد. وکالت در طلاق یا حق طلاق به دو صورت می‌تواند به زوجه داده شود.

 • روش اول: این که به صورت شرط در عقد در سند ازدواج درج شود.
 • روش دوم: که موضوع بحث ماست به این صورت است که زوج به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و تقاضای تنظیم وکالت در طلاق توافقی را می‌دهد و بدینوسیله اصطلاحا حق طلاق را به زوجه یا کس دیگری می‌دهد. در صورتی که زوج ساکن خارج از کشور باشد ‌باید برای تنظیم این وکالتنامه به سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه نماید. هرچند که زوج می‌تواند این وکالتنامه را به فرد دیگری غیر از زوجه بدهد اما معمولا شایع است که این حق را به همسر خود واگذار می کند.

آنچه که در تنظیم وکالت طلاق توافقی بسیار اهمیت دارد حدود اختیارات است. چرا که در صورتی که وکالتنامه به شکل درست تنظیم نشده باشد ممکن است در مراحل تنظیم دادخواست طلاق توافقی و یا اجرای صیغه طلاق با مشکلاتی مواجه شود. لذا مهم‌ترین کاری که پس از تصمیم برای دادن وکالت به زوجه جهت اجرای حق طلاق باید انجام داد، تنظیم یک وکالتنامه کامل با حدود اختیارات کامل می‌باشد.

در این میان به مهم‌ترین مواردی که باید در تنظیم وکالتنامه طلاق توافقی اهمیت داده شود اشاره می کنیم.

یکی ار مهم‌ترین مواردی که باید قید گردد وکالت در بذل مهریه، نفقه، اجرت المثل و سایر حقوق مالی است. البته می‌توان بنا به خواست زوجه بذل مهریه نسبت به کل مهریه باشد یا بذل هر میزان از مهریه. این قیدی است که می‌باید خود زوجه با توجه به شرایط و توافقات فی مابین تغییر دهد. مثلا اگر قرار به این صورت است که زن کل مهریه خود را در قبال طلاق توافقی ببخشد باید قید وکالت در بذل کل مهریه در وکالت طلاق توافقی ذکر شود، اما اگر قرار است که بخشی از مهریه توسط مرد پرداخت گشود و فقط بخشی از آن بخشیده شود آن نیز باید به طور دقیق در وکالت طلاق توافقی ذکر شود.

از دیگر موارد مهم که می‌باید در وکالت حق طلاق ذکر گردد. وکالت در اسقاط حق تجدید نظر خواهی در فرجام خواهی است.

در صورتی که این مورد در وکالتنامه قید نگردد، پس از این که گواهی عدم امکان سازش از دادگاه صادر گردید می‌باید ۴۴ روز پس از ابلاغ نسبت به ثبت و اجرای صیغه طلاق اقدام نمود. در صورتی که قید اسقاط حق تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی وجود داشته باشد، صرفا پس از صدور رای دادگاه با اعمال حق فوق‌الذکر حکم صادره قطعی شده و همان روز طلاق ثبت و صیغه طلاق جاری می‌شود.

نکته: باید به یاد داشته باشید که حتی با داشتن وکالت نامه در طلاق به تنهایی نمی توان طلاق توافقی انجام داد و وجود هر دو زوج ضروری می باشد.

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران

زهرا۱۵ آبان ۱۳۹۹

طلاق توافقی میخواستم با همسرم بگیرم.


مریم۱۳ آبان ۱۳۹۹

مدت زمان مورد نیاز برای طلاق توافقی چقدر هستش؟


محسن محمدی۲۶ تیر ۱۳۹۹

مطلب خوب و مفیدی بود


وحید رسولی۲۶ تیر ۱۳۹۹

بعد از طلاق توافقی امکان حذف نام از شناسنامه وجود داره؟


منا برنایی۱۳ تیر ۱۳۹۹

سلام طلاق توافقی چه مدارکی میخواد؟ هزینه های طلاق توافقی چقدره؟ طلاق توافقی چقدر زمان میبره؟


ثبت پرسش

شما عزیزان میتوانید از طریق این بخش سوالات خود را مطرح کنید تا به صورت رایگان و در اسرع وقت پاسخ داده شود

اینجا کلیک کنید