کلاهبرداری

پیش از اینکه به مجازات کلاه ببرداری بپردازیم، می خواهیم به تعریف این کلمه بپردازیم. کلاه برداری در حالت کلی به عملی اطلاق می شود که شخص با استفاده از مانور متقلبانه دیگری را فریب داده و از این طریق بتواند مال وی را از بین ببرد و تحقق آن منوط به وجود سوء نیت است. کلاه برداری یک جرم مقید است. یعنی برای اثبات این جرم می بایست مال شخص از بین رفته باشد به طوری که به شاکی ضرر مالی وارد شود. همچنین شخص کلاهبردار نیز از این موضوع باید نفع برده باشد.

کلاهبرداری در قانون مجازات اسلامی به دو حالت کلاه برداری ساده و کلاه برداری مشدد تقسیم بندی می شود که مجازات این دو نوع با یکدیگر متفاوت است. همچنین در بعضی از موارد کلاه برداری از طریق رایانه ای و یا مخابراتی نیز صورت می پذیرد که این مورد نیز دارای مجازات است.

 

جرم کلاهبرداری چگونه اثبات می شود؟

برای اینکه بتوانیم جرم کلاه برداری را ثابت کنیم باید چندین مرحله را طی کنیم. در این بخش هریک از مراحل به اختصار شرح داده می شود.

در مرحله اول کلاهبردار باید با مانورهای متقلبانه مال شخص را ببرد. مثلا فریب دادن مردم به وجود شرکت، تجارتخانه، کارخانه و موسسات غیرواقعی،ترساندن مردم به پیشامدهای غیر واقعی و ... نوعی کلاه برداری محسوب می شوند.

قربانی پس از مشاهده مانورهای متقلبانه فریب بخورد و به کلاهبردار اعتماد کند.

قربانی مال خود را در اختیار کلاهبردار قرار دهد به نحوی که به وی ضرر مالی وارد شود.

سوء نیت کلاهبردار ثابت شود. یعنی کلاهبردار از روی قصد و علم به انجام این امور بپردازد.

باید بین عمل مرتکب یعنی توسل به مانور متقلبانه و نتیجه این جرم یعنی بردن مال شخص رابطه علیت وجود داشته باشد یعنی بردن مال شخص ناشی از توسل به مانور متقلبانه باشد.

 

انواع کلاهبرداری

همانطور که در بخش پیشین بیان شد کلاهبرداری به دو دسته ساده و مشدد تقسیم بندی می شود. کلاه برداری مشدد زمانی محقق می شود که فرد دارای یکی از حالات زیر باشد.

 • کلاهبردار کارمند دولت یا کارمند یکی از موسسات دولتی یا شهرداری ها باشد.
 • کلاهبردار به صورت غیرقانونی خود را با عناوین دولتی معرفی نماید.
 • کلاهبردار از طریق تبلیغ عمومی به فریب مردم بپردازد.

 

مجازات کلاهبرداری چیست؟

کلاهبرداری به دو بخش تقسیم بندی شد. در صورتی که کلاهبرداری به صورت ساده باشد مجازات وی یک تا هفت سال زندان بعلاوه جزای نقدی معادل مال و رد اصل مال به صاحبش خواهد بود. اما در صورتی که کلاه برداری به صورت مشدد باشد مجازات وی دو تا ده سال زندان می باشد و همچنین رد اصل مال و جزای نقدی معادل مال می بایست به صاحب اصلی بازگردانده شود و کلاهبردار از خدمات دولتی به نحو دائم منفصل می شود.

علاوه بر مجازات های بیان شده اگر مبلغی که کلاه برداری شده دارای ارزش 100 میلیون تومان و یا بیشتر باشد، حکم مربوطه بایستی در یکی از روزنامه های محلی ثبت گردد.

جهت انتخاب وکیل برای اثبات جرم کلاه برداری، طلاق توافقی، مطالبات مهریه و... می توانید طلایه داران در ارتباط باشید.

آیا مجازات کلاهبرداری تعلیق می شود؟

با توجه به تبصره ماده 7 قوانین کاهش مجازات در صورت وجود شرایط مقرر قانونی می توان مجازات جرم کلاهبرداری را می توان تعلیق کرد.

آیا مچازات کلاهبرداری تخفیف دارد؟

با توجه به تبصره یک قانون تشدید در صورتی که جرم مورد نظر زمینه تخفیف را داشته باشد می توان برای مجازات مربوط به کلاه برداری نیز تخفیف در نظر گرفت.

نقش زمان در جرم کلاهبرداری

به موجب ماده 105 و 107 و 109 قانون مجازات اسلامی، مرور زمان تعقیب جرم کلاهبرداری هفت تا ده سال از تاریخ وقوع جرم یا آخرین اقدام تعقیبی و مرور زمان اجرای مجازات 10 تا 15 سال از تاریخ قطعیت حکم بسته به شرایط می باشد. البته اگر مبلغ جرم کلاه برداری بیش از ده میلیون تومان باشد مشمول مرور زمان نخواهد شد.

کلاهبرداری چه تفاوتی با جرم خیانت در امانت دارد؟

گاهی اوقات کلاه برداری با خیانت در امانت اشتباه گرفته می شود. جرم خیانت در امانت زمانی محقق می شود که در جرم دو ویژگی ثابت شود. اول اینکه چیزی به امانت به فرد سپرده شود و دوم اینکه آن چیز طلب شود و امین از پس دادن آن مال خودداری کند.

در صورتی که دو ویژگی بیان شده در عملی نهفته باشد، فرد به جرم خیانت در امانت متهم می شود. اما در جرم کلاهبرداری شخص با توسل به تقلب مال را از دست صاحب آن خارج می کند.

کلاهبرداری رایانه ای یعنی چه؟

کلاهبرداری رایانه ای در ماده 13 قانون جرایم رایانه ای بیان شده است. به موجب این قانون اگر شخصی به صورت غیر مجاز از طریق پیامک، تماس تلفنی، شبکه های اجتماعی، ایمیل و یا اینترنت مالی را تحصیل کند. این عمل جرم می باشد و دارای مجازات یک تا پنج سال زندان است. و یا اینکه می توان جزای نقدی 2 تا ده میلیون تومان می باشد.

آیا اثبات کلاه برداری بدون مدرک نیز امکان پذیر است؟

در صورتی که تمامی شرایط مقرر برای جرم کلاه برداری مشخص شود. شخص شاکی بایستی با استناد به اقرار متهم و یا شهادت در نفر شاهد اتهامات شخص را ثابت کند. همچنین اثبات کند که تمامی عناصر مادی و معنوی در جرم کلاهبرداری وجود دارد.

رضایت شاکی در جرم کلاهبرداری قبل از صدور حکم امکان پذیر است؟

جرم کلاهبرداری اگر مبلغ آن تا 100 میلیون تومان باشد قابل گذشت است و پیش از صدور حکم با رضایت شاکی موقوف می شود اما اگر مبلغ مورد کلاه برداری بالاتر از 100 میلیون تومان باشد کلاه برداری جرمی غیرقابل گذشت است و با رضایت شاکی روند رسیدگی به پرونده و اجرای مجازات موقوف نمی شود.

کلاهبرداری در معامله چگونه اتفاق می افتد؟

اگر شخصی مالی که متعلق به دیگری است را بفروشد این عمل جرم و دارای مجازات خواهد بود و اگر خریدار نیز نسبت به این موضوع آگاه باشد مرتکب جرم کلاه برداری شده است و علاوه بر آن اگر افراد برای بردن مال دیگری تبانی کنند این عمل نیز جرم و دارای مجازات خواهد بود.

مصادیق جرم کلاهبرداری چیست؟

در این بخش می خواهیم برخی از مصادیق جرم کلاه برداری که افراد ممکن است در طول روز با آن مواجه شوند را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

 • تبانی اشخاص برای بردن مال یک فرذ
 • کلاهبرداری از طریق شرکت های هرمی
 • تقاضای ثبت ملک و یا فروش آن توسط امانتدار ملک
 • جعل عنوان نمایندگی بیمه
 • کلاهبرداری با استفاده از فضای مجازی
 • فروش و یا اجاره دادن مال دیگری که نزد شما به امانت سپرده شده
 • کلاه برداری با پوشش مشاغل دولتی
 • کلاه برداری از طریق اسکیمر (کپی از اطلاعات کارت بانکی)
 • کلاه برداری از طریق سوء استفاده از مراکز خیریه

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران