پولشویی

در مورد پولشویی اطلاعاتی دارید؟ می دانید معنی دقیق پولشویی چیست؟ در این مقاله قصد داریم شما را با پولشویی و مجازاتی که برای آن در قانون مجازات اسلامی در نظر گرفته شده است، آشنا کنیم. فرض کنید که فردی جرمی مرتکب شده است؛ این جرم می تواند به شکل قاچاق کالا، کلاهبرداری، مواد مخدر و... باشد. فرد از طریق این جرم اموالی را به دست آورده است. طبیعتا به دنبال راهی برای پنهان کردن ماهیت اموالی است که از طریق ارتکاب یک جرم به دست آورده است. لذا برای پنهان سازی اقدام به پولشویی می کند.

پولشویی چیست؟

پولشویی روندی است که در طی آن سرچشمه و منبع سرمایه و اموال مخفی نگاه داشته می شود. بدین طریق منبع پول هایی که از راه های غیرقانونی کسب شده با استفاده از ترفندهایی در معاملات، مبادلات و انتقالات بانکی به نحوی مخفی می شود که به نظر قانونی و مشروع جلوه می کند. در مجموع می توان گفت پولشویی فرایندی است که طی آن درامدهای غیر قانونی کاملا قانونی جلوه می کند.

انواع پولشویی چیست؟

در قانون مجازات اسلامی پولشویی به سه دسته ی مختلف تقسیم بندی شده است. در این بخش به طور مختصر به این سه دسته می پردازیم.

پولشویی درونی: این نوع پولشویی در واقع به پول های کثیفی اطلاق می شود که با فعالیت ها مجرمانه در داخل یک کشور به دست می آید و در همان کشور نیز شسته می شود.

پولشویی صادراتی: این نوع پولشویی همانند پولشویی درونی است. یعنی پول های کثیفی است که با فعالیت های مجرمانه کسب شده است. اما برای ظاهرسازی و مخفی کردن منبع پول ها به سایر کشورها انتقال داده می شود.

پولشویی وارداتی: این گزینه برخلاف گزینه ی دوم می باشد. بدین صورت که پول های کثیفی که از طریق فعالیت های غیر قانونی در سایر کشورها کسب شده است به نحوی برای ظاهر سازی وارد کشور می شود.

مجازات پولشویی چیست؟

طبق ماده 9 از قانون مبارزه با پولشویی مقرر می دارد: مرتکبین جرم پولشویی علاوه بر استرداد درآمد و عواید حاصل از ارتکاب جرم مشتمل بر اصل و منافع حاصل )و اگر موجود نباشد ، مثل یا قیمت آن) به جزای نقدی به میزان یک چهارم عواید حاصل از جرم محکوم میشوند که باید به حساب درآمد عمومی نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، واریز گردد.

تبصره 1: چنانچه عواید حاصل از جرم به اموال دیگری تبدیل شده و یا تغییر یافته باشد، همان اموال ضبط می گردد و در صورت انتقال به ثالث با حسن نیت، معادل آن از اموال مرتکب ضبط می شود.

تبثره 2: صدور اجرای حکم ضبط دارایی و منافع فرد مجرم در صورتی است که متهم به لحاظ جرم منشاء، مشمول این حکم قرار نگرفته باشد.

تبصره ۳: مرتکبین جرم منشا در صورت ارتکاب جرم پولشویی علاوه بر مجازات های مقرر مربوط به جرم منشأ، به مجازات های پیش بینی شده در این قانون نیز محکوم خواهند شد. مرتکبین جرم پولشویی در صورت عدم ارتکاب جرم منشأ صرفا به مجازات مقرر در این ماده محکوم می شوند.

تبصره ۴: در صورتی که جرم پولشویی به صورت سازمان یافته ارتکاب یابد موجب تشدید در مجازات به میزان یک درجه خواهد بود.

تبصره ۵: در صورتی که اشخاص حقوقی مرتکب جرم پولشویی شوند علاوه بر مجازات های مقرر در ماده (۲۰) قانون مجازات اسلامی به جزای نقدی معادل دو تا چهار برابر وجوه با ارزش مالی که مورد پولشویی واقع گردیده محکوم می شوند».

معاونت در پولشویی

گاهی شخصی در انجام برخی امور و یا یک جرم نقشی ندارد ولی موجبات ایجاد و ارتکاب آن جرم را فراهم می کند و یا از طریق تحریک، ترغیب و تهدید و تطمیع و دسیسه و فریب و ارائه ی طریق در ارتکاب جرم دخالت می کند که این شخص به عنوان معاون جرم شناخته  می شود.

متاسفانه در قوانینی که برای مبارزه با پولشویی وضع شده است، هیچ مجازایی برای معاونت در پولشویی وضع نشده است. بنابراین بایستی به قواعد معاونت در جرم ماده ی 126 قانون مجازات اسلامی رجوع کرد. همانطور که در بخش پیشین نیز بیان شد معاونین نقش ویژه ای در ارتکاب جرم دارند و در بسیاری از موارد نقش مهم تری را ایفا می کنند. در این خصوص قانون گذار توجه بیشتری را در مورد معاونت در جرم بایستی داشته باشد.

چه مراجعی به جرم پولشویی رسیدگی می کنند؟

مراجع قضایی ذی صلاح: در مواردی که صلاحیت دادگاه های داخلی برای رسیدگی به جرم پولشویی معتبر شناخته شود، شعبی از دادگاه های عمومی در تهران و نیز در مراکز استان ها به امر رسیدگی به جرم پولشویی اختصاص داده می شود. اختصاصی بودن شعبه مانع از رسیدگی به سایر جرایم نمی باشد. (( پولشویی در زمره جرایم اقتصادی است چون قطعا روی سیاست اقتصادی کشور یا دولت تاثیر می گذارد به این دلیل پرونده های پولشویی به مجتمع امور اقتصادی ارجاع می گردند و در آنجا رسیدگی می شوند.

شورای عالی مبارزه با پولشویی: شورای عالی مبارزه با پولشویی به ریاست و مسئولیت وزیر امور اقتصادی و دارایی و با عضویت وزیران بازرگانی ، اطلاعات ، کشور و رئیس بانک مرکزی با هدف هماهنگ کردن دستگاه های ذیربط در امر جمع آوری ، پردازش و تحلیل اخبار ، اسناد ومدارك ، اطلاعات و گزارش های واصله ، تهیه سیستم های اطلاعاتی هوشمند و شناسایی معاملات مشکوك به منظور مقابله با جرم پول شویی تشکیل می گردد .

مراحل پولشویی

جرم انگاری پولشویی: در ابتدا باید مشخص شود که آیا پولشویی امری جداگانه است و یا اینکه شخص تنها به اتهام جرمی که به موجب آن اموالی نامشروع را به دست آورده است، مجازات می شود.

تبدیل عواید حاصل از پولشویی: مبادله و یا پنهان کردن عوایدی که از پولشویی حاصل شده است به منظور پنهان کردن منشاء غیر قانونی آن، به نحوی که از ارتکاب جرم و یا کمک به مجرم آگاه بوده است.

پنهان سازی: پنهان و یا کتمان کردن منشاء و منبع عواید حاصل شده که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم از پولشویی حاصل شده است.

پولشویی چه آثاری را به همراه دارد؟

  1. آلوده شدن و بی‌ثباتی بازارهای مالی.
  2. بی‌اعتمادی مردم نسبت به نظام مالی.
  3. تغییرات جبری و ناخواسته در تقاضای پول.
  4. تغییر شدید در نرخ بهره و سود.
  5. خروج پیش‌بینی نشده سرمایه از کشور.
  6. تضعیف بخش خصوصی.

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران