چک ثبتی

در قانون تجارت چک ثبتی به عنوان نوشته ای است که به موجب آن صادرکننده، وجوهی را که نزد بانک به امانت گذاشته است، بخشی از وجه و یا تمامی آن را به دیگری واگذار می کند. در چک ثبتی باید محل و تاریخ صدور حتما قید شود و به امضاء یادر کننده برسد. در صورتی که چک ثبتی در همان مکانی که صادر شده تادیه شود، دارنده چک می تواند ظرف مدت 15 روز از تاریخ صدور چک نسبت به دریافت وجه مربوطه اقدام کند و اگر از یک نقطه به نقطه ای دیگر صادر شده باشد، دارنده چک طرف مدت 45 روز می تواند مبلغ را از بانک مطالبه کند.

نکته: از روزی که بر اساس قانون، چک های صادر شده اسناد لازم الاجرا محسوب شده اند، می توان تقاضای رسیدگی به وجه پرداخات نشده را به اداره ثبت اسناد ارائه کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد چک ثبتی و مراحل وصول چک ثبتی با شما به بحث و تبادل نظر بپردازیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مراحل وصول چک ثبتی از طریق اجرای ثبت

اولین نکته در مورد چک ثبتی این است که طبق ماده 2 قوانین صدور چک، شرط اولیه و اساسی وصول چک به شیوه ثبتی ست که چک بایستی از یکی از بانک های مجاز کشور صادر شده باشد. چک هایی که توسط موسسات مالی اعتباری و یا صندوق های قرض الحسنه صادر می شوند به شیوه ثبتی نمی توانند مسترد شوند. صدور اجرائیه برای وصل چک ثبتی به مدارک زیر نیازمند است.

• اصل و فتوکپی برابر با اصل شده چک برگشتی و گواهی عدم پرداخت آن .

• کارت ملی متقاضی .

• بایستی مطابقت امضای صادرکننده با نمونه آن ، توسط بانک در گواهی عدم پرداخت قید گردد .

• دریافت فرم تقاضای صدور اجراییه چک از اداره ثبت و تکمیل آن .

مدارکی که بیان شد را بایستی به اداره ثبت اسناد محلی که بانک صادر کننده گواهی عدم پرداخت در آن قرار دارد ارائه کرد. به محض صدور اجرائیه، موضوع به بدهکار ابلاغ می شود و بدهکار موظف است ظرف مدت 10 روز نسبت به پرداخت مبلغ چک اقدام کند؛ در غیر این صورت دارنده چک می تواند تقاضای توقیف اموال کند.

چه کسی می تواند متقاضی اجرائیه برای چک ثبتی باشد؟

متقاضی اجرائیه صرفت کسی نیست که برای اولین بار به بانک مراجعه می کند، بلکه کسی است که پس از مراجعه به بانک، چک به او منتقل شده است. حسب ماده اخیر دارنده ،شخصی است که برای اولین بارچک را به بانک ارایه داده است ،انتقال ارادی چک برگشتی سبب سقوط حق شکایت کیفری است.

باید توجه داشت که صدور برگه اجراییه علیه وارث صادرکننده وهمچنین ورشکسته ممنوع است زیرا اداره ثبت مرجع تعقیبات شخصی متکی به اسناد لازم الاجرا است از زمان صدورحکم توقف ،یا منع تعقیبات مذکور وشروع تعقیبات جمعی ،بستانکار سند لازم الاجرا می باید به اداره تصفیه مراجعه نموده ودرتعقیبات گروهی بستانکاران شرکت جوید لذا پرونده هایی که بدهکار آن ورشکست شده ،درصلاحیت اداره تصفیه امور ورشکستگی خواهد بود.

مزایای وصول چک ثبتی از طریق اجرای ثبت

با توجه به اینکه در مراجع حقوقی و کیفری دادگستری حجم پرونده ها بسیار بالا می باشد. از طریق اجرای ثبت با سرعت بالاتری می توانید شکایات خود را پیگیری کنید. صدور اجرائیه از طریق اداره ثبت تنها حدود 48 ساعت زمان نیاز دارد.

چک در قانون اسلامی یک سند لازم الاجرا می باشد و طلب ناشی از چک نیازی به اثبات ندارد. بنابراین اداره ثبت بر خلاف مراجع دادگستری، هیچگونه رسیدگی انجام نداده و در مدت کوتاهی نسبت به صدور اجرائیه اقدام می کنند.

برای اینکه وصل چک خود را از طریق اجرائیه ثبت پیگیری کنید، نیازی به پرداخت هزینه دادرسی نیست. هزینه پس از وصول چک دریافت می شود. در حالی که اگر از طریق دادگستری پیگیری شود ابتدا هزینه دادرسی را پرداخت کرد و سپس رسیدگی شروع می شود.

استرداد وجه چک از طریق اجرای ثبت ، محدودیت زمانی 6 ماهه پیش بینی شده در روش شکایت کیفری از چک برگشتی را نخواهد داشت .

معایب وصول چک ثبتی از طریق اجرای ثبت

وصل چک ثبتی از طریق اداره ثبت منوط به معرفی اموالی از بدهکار به اداره ثبت است. در صورتی که دارنده چک نتواند در مدت یک سال اموالی از بدهکار را به اداره ثبت معرفی کند، هزینه اجرائیه که به مبلغ 5 درصد از وجه چک می باشد از دارنده چک دریافت می شود.

در صورتی که چک وصول شود، هزینه صدور اجرائیه با توجه به مبلغ چک تعیین می شود و دارنده چک باید 5 درصد از مبلغ چک را به عنوان هزینه صدور اجرائیه به اداره ثبت پرداخت کند.

در ارتباط با توقیف اموال به شیوه ثبتی، پس از ابلاغ، اجرائیه آغاز می شود لذا ممکن است در این فاصله بدهکار اموال خود را به فردی دیگر منتقل کند. اما با استفاده از شیوه حقوقی استرداد وجه چک ، صدور قرار تأمین خواسته برای جلوگیری از نقل و انتقال اموال توسط بدهکار، بدون اطلاع شخص بدهکار انجام می شود .

اموالی که توسط اداراه اجرائیه توقیف و ضبط می شود می بایست جزو مستثنیات دین نباشد. (اموالی که جزو ضروریات زندگی شخصی محسوب می شود از توقیف معاف است و نمی توان طلب را توسط این اموال وصول نمود.

سوالات متداول

شرایط لازم برای صدور چک ثبتی از طریق اداره ثبت چیست؟

دو شرط لازم است. اول اینکه چک توسط یکی از بانک های مجاز کشور صادر شده باشد. امضای صادرکننده ی چک با نمونه امضای موجود در بانک یکسان باشد.

آیا دارنده چک می تواند مطابقت امضای صادر کننده چک و نمونه امضای بانکی را تشخیص دهد؟

به طور معمول نمی تواند. این قضیه بستگی به حسن نیت صادرکننده چک ثبتی در برابر دارنده چک دارد.

اجرای ثبت کدام محل برای صدور اجرائیه چک ثبتی صالح است؟

متقاضی صدور اجرائیه ثبتی بایستی با در دست داشتن مدارک لازم به اداره ثبتی که بانک صادر کننده در آن قرار دارد مراجعه کند.

آیا به اجرا گذاشتن چک ثبتی از طریق ادارت ثبت نیاز به پرداخت هزینه دارد؟

صدور اجرائیه برای مطالبه وجه چک نیازمند پرداخت 5 درصد از مبلغ چک می باشد که جزئیات آن در مقاله بیان شده است.

وصول چک بخ شیوه ثبتی چگونه انجام می شود؟

برای مطالبه وجه چک باید به ادارات ثبت مراجعه و تقاضای صدور اجرائیه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید.

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران