مهریه ثبتی

تا اواسط سال 1398 و دو راه برای مطالبه مهریه ثبتی و اجرای مهریه وجود داشت. اما دقیقا از زمانی که رئیس جدید قوه قضاییه شروع به کار کرد، مراحل اجرای مهریه ثبتی دستخوش تحولاتی شد بدین صورت که کسی که متقضای دریافت مهریه باشد در ابتدا باید به اداره اجرای ثبت مراجعه کند و پس از آن در صورتی که نتواند اموال همسر خود را به اداره ثبت معرفی کند، باید به دادگاه خانواده مراجعه کند و بدین طریق مهریه ثبتی خود را مطالبه کند. اما سوال اصلی این است که مهریه ثبتی چیست؟ پیش از اینکه به نحوه به اجرا گذاشتن مهریه بپردازیم، به طور مختصر در مورد مهریه ثبتی به بحث و تبادل نظر می پردازیم.

 

مهریه ثبتی چیست؟

مهریه در حالت کلی یک حقوق مالی زن نامیده می شود که به موجب عقد به زن تعلق می گیرد. به موجب این عقد مهریه برای زن است و هر زمان که بخواهد می تواند آن را مطالبه کند. بنابراین همانطور که در بخش پیشین بیان شد مهریه را می توان به دو صورت مطالبه کرد. اول اینکه مهریه از طریق دادگاه پیگیری نمایید و یا اینکه مهریه ثبتی خود را از طریق اداره اجرای ثبت مطالبه کنید. در این مقاله سعی می گردد به تفصیل در مورد نحوه مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت پرداخته شود. با ما همراه باشید.

 

مطالبه مهریه ثبتی از طریق اجرای ثبت

در مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت، زوجه و یا وکیل قانونی وی می تواند به دفترخانه ای که عقد در آن صورت پذیرفته است، مراجعه کند و درخواست تمامی مهریه و یا بخشی از آن را بکند. همچننین جهت ثبت درخواست باید مدارک شناسایی و عقدنامه خود را به همراه ببرد و تقدیم سردفتردار کند.

سردفتردار پس از احراز هویت موظف است تقاضای زوجه را در فرم های چاپی مخصوص تکمیل کند و به امضای زوجه برساند. همچنین در عقدنامه قید کند که چه مقدار از مهریه توسط زوجه مطالبه شده است. پس از صدور اجرائیه سردفتر موظف است مراتب اجرائیه را برای زوج ارسال کند.

نکته: انجام این کار به این دلیل است که زوجه نتواند همان مقدار مهریه را از طریق مراجع دیگر مطالبه کند.

آیا می توان همزمان از دادگاه و اجرای ثبت مهریه را مطالبه نمود؟

مطالبه مهریه ثبتی به صورت همزمان از اجرای ثبت و دادگاه امکان پذیر نمی باشد و با فرض اینکه مطالبه از طریق مراجع ثبتی را سریع تر انجام داده باشد، دعوای مطالبه مهریه ثبتی از طریق مرجع قضایی محکوم به رد می باشد.

 

محتویات فرم های درخواست صدور اجرائیه

1) نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، محل صدور، نام پدر، تاریخ تولد، کد ملی، محل اقامت درخواست کننده اجرائیه یا نماینده قانونی او.

2) نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، محل صدور، نام پدر، تاریخ تولد، کد ملی، محل اقامت متعهد.

3) موضوعی که اجرای آن تقاضا شده است

4) شماره و تاریخ مستند درخواست صدور اجرائیه

نکات مطالبه مهریه ثبتی از طریق اجرای ثبت

  • به هنگام مطالبه مهریه از طریق دادگاه زوجه باید هزینه دادرسی را پرداخت کند. اما در صورتی که از طریق اجرای ثبت اقدام کند، تنها پنج درصد حق الاجرا پرداخت می گردد که بر عهده زوج می باشد.
  • اگر زوج از طریق اجرای ثبت اقدام به مطالبه مهریه ثبتی خود کند، می تواند بلافاصله پس از تشکیل پرونده، زوج را ممنوع الخروج کند. اما در صورتی که از طریق دادگاه این مورد پیگیری شود، ممنوع الخروجی زوج به بعد از قطعیت حکم و در مرحله اجرای حکم موکول می گردد.
  • همانطور که پیش از این بیان شد زوجه نمی تواند به طور همزمان مهریه ثبتی خود را از دادگاه و اجرای ثبت پیگیری کند. اما می توان بخشی از مهریه را از دادگاه و بخشی دیگر را از اجرای ثبت پیگیری کند. مثلا اگر 300 سکه مهریه زوجه باشد می تواند 100 سکه را از طریق دادگاه و 200 سکه را از طریق اجرای ثبت پیگیری کند.
  • هنگامی که زوجه از طریق اجرای ثبت اقدام به مطالبه مهریه می کند، اگر در حین اجرای عملیات قیمت سکه اقزایش پیدا کند، افزایش قیمت ملاک نیست و دادگاه قیمت زمان اجرای حکم را ملاک قرار می دهد.
  • مالی که توسط زوجه به اجرای ثبت معرفی می شود نباید جزء مستثنیات دین باشد.
  • مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت بسیار سریعتر از دادگاه پیگیری می شود.
  • در صورتی که زوج کارمندی یکی از ادارات دولتی باشد، زوجه می تواند تقاضای توقیف بخشی از حقوق زوج را بکند. در این صورت اگر زوج زن یا فرزند داشته باشد یک چهارم حقوق او توقیف می شود و در غیر این صورت یک سوم حقوق وی توقیف می گردد.

صدور اجرائیه از طریق ثبت چه شرایطی دارد؟

الف: مطالبه مهریه به موجب سند رسمی باشد.

ب: منجز بودن مهریه و تعهدات

پ: مهریه و اجرای تهعد موجل نباشد (یعنی پرداخت مهریه منوط به رسیدن زمان مشخص شده ای نباشد).

مزایای مطالبه مهریه ثبتی از اجرای ثبت چیست؟

  1. مطالبه مهریه از طریق محاکم دادگستری با تقدیم دادخواست و ابطال تمبر و طی مراحل مختلف و گوناگون انجام گرفته  تا درنهایت به مرحله اجرای حکم برسد، لیکن مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت به صرف تقاضای ذی نفع یا نماینده قانونی وی از دفتر ازدواج مربوطه شروع و عملیات اجرایی تا وصول کامل مهریه ادامه می یابد.
  2. از طریق مراجعه به اجرای ثبت با استناد به ماده 17 قانون گذرنامه، امکان ممنوع الخروج شدن زوج در کمترین زمان ممکن امکان پذیر خواهد بود.

 

سوالات متداول

برای مطالبه مهریه ثبتی خود به کجا باید مراجعه کنیم؟

با توجه به قوانینی که توسط رئیس جدید قوه قضاییه تعیین شده است، برای به اجرا گذاشتن مهریه در ابتدا باید به اجرای ثبت مراجعه شود. سپس در صورتی که زوجه نتواند اموال زوج را درخواست توقیف مال را از طریق اجرای ثبت پیگیری کند با اعلام انصراف از اجرای مهریه از طریق اجرای ثبت باید برای مطالبه حقوق خود به دادگاه مراجعه کند.

برای اجرای مهریه از طریق دفترخانه چه مدارکی لازم است؟

برای اجرای مهریه ثبتی از طریق اجرای ثبت می بایست اصل کارت ملی، اصل شناسنامه و اصل سند ازدواج را به همراه داشته باشید.

آیا امکان ابطال اجرائیه اداره ثبت وجود دارد؟

بله، با توسل به راه هایی می توان اجراییه صادره در خصوص مهریه از طریق اداره اجرای ثبت را ابطال نمود.برای کسب اطلاعات بیشتر به یک وکیل با تجربه در زمینه ابطال اجراییه و رفع ممنوع الخروجی مراجعه نمایید.

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران