خانواده

در این بخش قصد داریم به توضیحاتی پیرامون مباحث دعاوی خانواده و انواع آن بپردازیم. در ابتدا درباره اینکه دعاوی خانواده چیست، نقش وکیل در رسیدگی به دعاوی خانواده چیست و انوع دعاوی خانواده کدام هستند شروع خواهیم کرد.

 

دریافت حق الوکاله بعد از پایان کار - برای مشاوره رایگان با شماره 09123492898 تماس بگیرید.

 

دعاوی خانواده چیست؟

امروزه یکی از بیشترین دعاوی به دعاوی خانواده برمیگردد و منظور از آن دعاوی ای است که به کانون خانواده بر میگردد که شامل حضانت فرزندان، مطالبه مهریه، درخواست طلاق از طرف زوجه و یا زوج و ... میباشد.

نقش وکیل در رسیدگی به دعاوی خانواده چیست؟

با توجه به اینکه عموم مردم اطلاعات و دانش لازم برای دفاع از دعوی خود را ندارند، این امر میتواند باعث ضرر و زیان های بسیاری برای آنها شود لذا طرح ریزی و دفاع از دعاوی خانواده بهتر است توسط یک وکیل با تجربه و مجرب که آگاهی کامل به مقررات دارد انجام شود.

انواع دعاوی خانواده چیست؟

 1. دعاوی خانواده مربوط با درخواست و مطالبه مهریه
 2. دعاوی خانواده مرتبط با طلاق
 3. دعاوی خانواده مرتبط با نکاح دائم
 4. دعاوی خانواده مربوط با مهریه و جهیزیه
 5. دعاوی خانواده در مورد حضانت فرزندان
 6. دعاوی خانواده مرتبط با ملاقات فرزندان
 7. دعاوی خانواده در زمینه تمکین و نشوز
 8. دعاوی خانواده مربوط به شروط ضمن عقد
 9. دعاوی خانواده درباره نفقه

در کجا به دعاوی خانواده رسیدگی میشود؟

رسیدگی به دعاوی خانواده در دادگاه صالح دعاوی خانواده رسیدگی خواهد شد. دادگاه خانواده تنها دادگاهی میباشد که اجازه و صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانواده را دارد. چنانچه دعاوی خانوادگی در دادگاه خانواده رسیدگی نشود باید دادگاه مذکور قرار امتناع از رسیدگی را برای دادگاه خانواده صادر کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دعاوی خانواده شما عزیزان میتوانید با آقای سینا ابراهیمی وکیل مجرب خانواده با شماره 09123492898 تماس حاصل فرمایید و یا برای مشاوره حضوری به آدرس شهرک غرب، میدان صنعت، بلوار پاکنژاد، چهارراه دریا، ضلع جنوب غربی چهار راه، پلاک 190، طبقه سوم مراجعه فرمایید.

قرار امتناع از رسیدگی چیست و چرا صادر میشود؟

قرار امتناع از رسیدگی زمانی صادر میشود که پرونده در دادگاه دیگری درخواست شده است اما با صدور آن در شعبه های دیگر مورد رسیدگی واقع میشود. قرار امتناع از رسیدگی به طرفین ابلاغ نخواهد شد.

انواع دعاوی خانواده چیست؟

 

دعوی درخواست و مطالبه مهریه:

 

از شایع ترین دعاوی خانواده دعوی مطالبه مهریه می باشد که توسط زوجه درخواست میشود. زوجه این اختیار را دارد که هر زمان که خواست اقدام به درخواست مهریه خود کند، البته او بعد از جاری شدن عقد میتواند این درخواست را بدهد. در صورت مطالبه مهریه توسط زوجه باید اقداماتی که باعث میشود بهترین شرایط پیش آید انتخاب گردد. از طرفی حق زوجه برای دریافت مهریه باید مورد دفاع قرارگیرد. مهریه انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

 • مهریه مهرالمثل:

اگر در زمان عقد مهریه تعریف نشده باشد مهریه مهرالمثل تعریف میشود که در آن ملاک وضعیت خانوادگی زن است.

 • مهرالمسمی:

این مهریه همان مهریه مرسوم و رایج است که در آن طرفین به تفاهم رسیده اند.

 • مهر المتعه:

در صورتی که در حین عقد مهریه تعیین شده باشد اما قبل از آنکه زوجین با یکدیگر ارتباط برقرار کرده باشند طلاق بگیرند از این مهریه استفاده میشود و برعکس مهرالمثل در این نوع مهریه ملاک دارایی مرد است. در صورتی که در مهریه مهرالمثل ملاک وضعیت خانوادگی زن است.

 موسسه حقوقی طلایه داران با مشاوره های تخصصی در زمینه مطالبه مهریه پاسخگوی تمامی سوالات شما عزیزان در این راستا میباشد.

چه مراجعی به دعاوی خانواده در زمینه مهریه رسیدگی میکنند؟

از جمله مراجعی که به دعاوی خانواده مربوط به مهریه رسیدگی میکنند میتوان موارد زیر را نام برد:

 • مراجع ثبتی: از آنجایی که سند ازدواج یک سند رسمی می باشد لذا باید برای اجرای مفاد آن به دایره اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد مراجعه کرد.
 • مراجع قضایی: زمانی که زوجه قصد گرفتن مهریه خود را دارد برای اینکار میتواند به دادگاه هایی که در نزدیکی محل سکونت او هست مراجعه کند. از آنجایی که درخواست مهریه یک موضوع مالی هست زوجه باید در هنگام ارائه درخواست خود به دادگاه برای اخذ مهریه هزینه دادرسی را بپردازد که این هزینه برابر با 3.5 درصد ارزش خواسته شده است.

موسسه حقوقی طلایه داران با دارا بودن سال ها تجربه در ارائه تمامی خدمات مرتبط با دعاوی خانواده همراه شما خواهد بود. برای دریافت مشاوره با جناب سینا ابرهیمی  میتوانید با تلفن 09123492898 تماس حاصل فرمایید.

دعوی طلاق:

 

یکی از دعاوی خانواده مربوط به دعوی طلاق است. زمانی که زوج و زوجه اقدام به درخواست طلاق میکنند به معنی پایان زندگی مشترک آنها میباشد البته یکسری وظایف پس از طلاق به عهده زوجین هست که باید به آن بپردازند. طلاق به معنی تمام کردن قانونی ازدواج میباشد. طلاق انواع متفاوتی دارد و میتوان از سمت زوجه و یا از سمت زوج درخواست شود. زمانی زوجه میتواند اقدام به درخواست طلاق نماید که یکی از شرایط زیر پیش آمده باشد:

 • در شرایطی که زوجه از موارد مالی چشم پوشی میکند.
 • طلاق به صورت توافقی انجام شود و زوجین برای گرفتن طلاق با هم به تفاهم برسند.
 • زوجه از طرف زوج وکالت داشته باشد که میتواند درخواست طلاق دهد.
 • در صورتی که از بین شرایط و شروط دوازده گانه ضمن عقد نکاح شرایطی توسط زوج زیر پا گذاشته شده باشد و یا نقض شده باشد. شروط ضمن عقد شروطی است که هنگام عقد در سند ازدواج قید میکنند و با امضای زوجین هر کدام متعهد میشود تا به این شروط عمل کند. از جمله شروط ضمن عقد برای زن تمکین همسر می باشد و یکی از شروط ضمن عقد برای مرد پرداخت نفقه است.

طلاق توافقی:

طلاق توافقی نوعی از طلاق میباشد که در آن زوجین بر سر تمام موارد جدایی خود، با یکدیگر به تفاهم رسیده اند. در طلاق توافقی زوج و زوجه با هم تفاهم میکنند که بصورت توافقی از یکدیگر جدا شوند و به زندگی مشترک خود پایان دهند. در این نوع از طلاق  تمامی موارد اعم از مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، جهیزیه، ملاقات با فرزندان بعد از طلاق و ... به وضوح روشن میشود. در طلاق توافقی زوجین با مشورت با یکدیگر تصمیم میگیرند که در مورد مهریه به چه نتیجه ای برسند، زوجه میتواند مهریه خود را کاملا ببخشد و یا بخشی از آن را دریافت کند و یا در صورت تمایل تمامی مهریه خود را دریافت کند. در طلاق توافقی باید مشخص شود که اگر قرار است مهریه به صورت کامل دریافت شود و یا بخشی از آن دریافت شود پرداخت ها به چه صورتی و به چه میزانی باید باشد. برای انجام طلاق توافقی با مراجعه به وکیل پایه یک دادگستری با داشتن سال ها تجربه و هزاران پرونده موفق در زمینه دعاوی خانوادگی میتوانید با اعطای وکالت حکم طلاق را دریافت کنید. شایان ذکر است که با اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری دیگر لازم نخواهد بود در جلسات تشکیل شده در دادگاه حضور داشته باشید. موسسه حقوقی طلایه داران با بیش از هزاران پرونده موفق در زمینه دعاوی خانواده شما را در این مسیر همراهی میکند. برای دریافت مشاوره میتوانید با تلفن 09123492898 تماس حاصل فرمایید.

 

دعوی حضانت فرزندان:

 

از دیگر موارد مربوط با دعاوی خانواده میتوان به دعوی حضانت فرزندان اشاره کرد. حضانت به معنی سرپرستی و نگهداری از کودکان توسط پدر و مادر میباشد. به طور  دقیق تر حضانت به معنی پرورش و نگهداری کودک و حمایت جسمی، مالی و عاطفی او توسط کسانی است که بر اساس قانون برای این کار مناسب هستند. در صورتی که ثابت شود فردی که بر اساس قانون برای حضانت کودک انتخاب شده است صلاحیت های لازم را ندارد مجوز سلب حضانت از دارنده صادر خواهد شد. در درجه اول حضانت کودک بر عهده و حق والدین او است. در صورتی که یکی از والدین کودک فوت شود حق حضانت فرزند به عهده دیگر والد خواهد بود. در صورتی که پدر و مادر هر دو فوت کرده باشند حق حضانت با جد پدری خواهد بود و یا وصی ای که از طرف آنها انتخاب میشود و صلاحیت لازم برای حضانت فرزندان را دارد. در صورتی که زوجین طلاق گرفته باشند حق حضانت فرزندان به این صورت است که فرزندان تا سن هفت سالگی با مادر هستند و بعد از آن تا زمان بلوغ با پدر خواهند بود.

برای دریافت مشاوره در زمینه حضانت فرزندان میتوانید با موسسه حقوقی طلایه داران با شماره 09123492898 تماس حاصل فرمایید.

نفقه:

نفقه از دیگر دعاوی خانواده می باشد. کلمه نفقه به معنی خرج و مخارج و هزینه است و با توجه به شأن زن شامل او میشود. بر اساس قانون زوج وظیفه دارد تا نفقه را به زوجه پرداخت کند. نفقه زوجه شامل تمامی نیازهای زن بر اساس وضعیت او میباشد شامل لباس، مسکن، هزینه های درمانی و... قانون نفقه را شامل تمامی نیازهای متعارف زوجه و با توجه به شأن وی در نظر گرفته است. در عقد موقت به طور کلی اصل آن است که نفقه پرداخت نشود مگر آنکه زوجین با یکدیگر توافق کنند. نکاتی درباره نفقه زوجه وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 • درصورتی که زوجه شاغل باشد و از خود درآمد داشته باشد باز هم نفقه به او تعلق خواهد گرفت و مرد موظف است آن را بپردازد.
 • در صورتی که در سال های گذشته زوجه نفقه خود را دریافت نکرده باشد میتواند در صورت تمایل نفقه سال های گذشته خود را نیز تقاضا کند.
 • در ایران قانونی برای پرداخت نفقه توسط زوجه وجود ندارد و پرداخت نفقه تنها به عهده مرد است.
 • در صورتی که مرد فوت و یا ورشکست شود پرداخت نفقه زن بر دیگر موارد برتری دارد و ابتدا باید نفقه زوجه پرداخت شود.
 • در صورتی که مرد نفقه زوجه را پرداخت نکند زن میتواند از او به جرم ترک انفاق شکایت کند.
 • پرداخت نفقه از سمت مرد ارتباطی به وضعیت اقتصادی وی و تمکن مالی او ندارد و ملاک آن نیازهای متعارف و معقول زن می باشد.

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران

ثبت پرسش

شما عزیزان میتوانید از طریق این بخش سوالات خود را مطرح کنید تا به صورت رایگان و در اسرع وقت پاسخ داده شود

اینجا کلیک کنید