ملکی

 

مسکن یکی از نیازهای بسیار مهم برای جامعه انسانی میباشد. در وضعیت کنونی جامعه خرید و تهیه مسکن به یکی از دغدغه های اساسی مردم تبدیل شده است. با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع ملک و مسکن آگاهی به نکات حقوقی در این زمینه برای معامله میتواند بسیار مفید و موثر باشد، به همین منظور قصد داریم در این بخش در زمینه دعاوی ملکی صحبت کنیم. اینکه چه مواردی شامل دعاوی ملکی میشوند، چه مراجعی به دعاوی ملکی رسیدگی میکنند و چه مواردی باعث بوجود آمدن دعاوی ملکی میشوند.

 

دریافت حق الوکاله بعد از پایان کار - برای مشاوره رایگان با شماره 09123492898 تماس بگیرید.

 

دعاوی ملکی چیست؟

دعاوی ملکی مجموعه ای است از دعاوی حقوقی که به املاک مرتبط میشود. دعاوی ملکی معمولا بر سر املاکی نظیر خانه، زمین، آپارتمان مطرح میشود. دعاوی ملکی ممکن است بر سر مسائلی همچون انحلال قرارداد مطرح شود. در ادامه قصد داریم انواع تقسیم بندی دعاوی ملکی را مورد بررسی قرار دهیم. موسسه حقوقی طلایه داران با داشتن سال ها تجربه و هزاران پرونده موفق در زمینه دعاوی ملکی شما عزیزان را در این مسیر رهنمایی و همراهی خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با تلفن 09123492898 تماس حاصل فرمایید و یا برای مشاوره حضوری به آدرس شهرک غرب، میدان صنعت، بلوار پاکنژاد، چهارراه دریا، ضلع جنوب غربی چهار راه، پلاک ۱۹۰، طبقه سوم مراجعه فرمایید.

تقسیم بندی انواع دعاوی ملکی

این تقسیم بندی بر اساس معیارها و شاخص های متفاوتی مطرح میشود با این حال میتوان تفسیم بندی دعاوی ملکی را به این صورت شرح داد:

 • دعاوی ثبتی ملکی
 • دعاوی حقوقی املاک
 • دعاوی کیفری در ارتباط با املاک

 

دعاوی ثبتی ملکی چیست؟

دعاوی ثبتی ملکی از دعاوی حقوقی در این زمینه جدا نیستند، با این حال به دلیل آنکه اهمیت دعاوی ثبتی زیاد است به طور مجزا آن را مورد بررسی قرار میدهیم. از نمونه های دعاوی ثبتی میتوان به افراز کردن ملک، باطل شدن سند مالکیت، ابطال سند رسمی و ...  اشاره کرد. موارد گفته شده ممکن است به این دلیل به وجود آمده باشند که در هنگام خرید اشکالاتی در مفاد سند وجود داشته است.

دعاوی حقوقی املاک چیست؟

یکی دیگر از دعاوی ملکی که بسیار رایج است و پرونده هایی زیادی را به خود اختصاص داده است مربوط به دعاوی حقوقی ملکی است. این دعاوی مربوط به اخذ پایان کار، فسخ قرارداد، مطالبه سرقفلی و... میباشد. در این نوع دعاوی قضات بعد از بررسی و تحلیل اقدام به داوری می نمایند. دعاوی حقوقی انواع مختلفی دارد که از مهم ترین آنها میتوانیم به درخواست اجرت المثل، تنظیم سند، الزام به فک رهن و ... اشاره کنیم.

دعاوی کیفری در ارتباط با املاک چیست؟

این نوع از دعاوی مرتبط با دعاوی ملکی، شامل این موارد میشود که آیا در مورد یک ملک جرمی رخ داده است یا خیر. کلاه برداری هایی که در زمینه املاک صورت میگیرد، جعل سند ملک، فروش مال غیر، تغییر کاربری اراضی جزء این دسته از دعاوی ملکی می باشند.

نقش وکیل در دعاوی ملکی چیست؟

امروزه بیشترین دعاوی مربوط با دعاوی ملکی می باشد. حضور یک وکیل با تجربه و خبره در تمامی مواردی که در آن امکان کلاه برداری وجود دارد یک امر مهم و ضروری می باشد. نقش وکیل در مواردی که در ارتباط با تصرف عدوانی و ممانعت از حق باشد بسیار پر رنگ تر خواهد بود. این موارد جزو مواردی هستند که در ایران بسیار رایج هستند و حضور وکیلی که کاملا با قوانین آشنا است و به آنها تسلط دارد میتواند در روند اجرای پرونده شما بسیار مهم و حیاتی باشد.

دعاوی مربوط به مستاجر و موجر

 

 

از مهمترین و بیشترین معاملاتی که بر سر املاک صورت میگیرد میتوان به اجاره املاک اشاره کرد. از آنجایی که اجاره ملک بسیار پر کاربرد است به همین خاطر دعاوی ملکی بر سر این موضوع نیز بسیار اتفاق می افتد. دعاوی مربوط به این موضوع زیاد است اما از مهمترین آنها میتوان به دعوای تخلیه ملک اشاره کرد. برای موضوع دستور تخلیه، میتوان به شورای حل اختلافات مراجعه کرد. دستور تخلیه از جمله دستورات قضایی ای  است که نیازی به تشریفاتی از جمله وقت رسیدگی و اعتراض ندارد. برای صادر کردن دستور تخلیه چند شرط وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • قرارداد باید عادی باشد
 • قراداد باید در دو نسخه تنظیم و تهیه شده باشد
 • علاوه بر طرفین قرارداد که در حال معامله با یکدیگر میباشند باید دو شاهد دیگر نیز قرارداد را امضا کرده باشند.

در صورتی که یکی از شرایط بالا وجود نداشته باشد متقاضی تخلیه، باید با مراجعه به دادگستری درخواست صدور حکم تخلیه را بدهد که این امر موجبات طولانی شدن روند تخلیه را فراهم می آورد.

 

مبنای حقوقی برخی دعاوی ملکی
 • تنظیم سند در دعاوی ملکی: ثبت کردن تمامی معاملات در زمینه املاک اجباری است. در صورتی که معاملات به صورت غیر رسمی مانند هبه و بیع انجام شده باشد تا زمانی که بصورت رسمی ثبت نشود در دادگاه اعتبار ندارد.
 • خلع ید در دعاوی ملکی: این نوع از دعوی ملکی برای زمانی است که زمین، خانه و در کل ملکی برای فردی است که سند آن ملک را دارد اما شخص دیگری آن را به صورت غیر قانونی در تصرف خود درآورده است . در این حالت مالک اصلی این ملک که  سند رسمی دارد میتواند برای تخلیه آن از دعوای خلع ید استفاده کند. این نوع از دعاوی ملکی چند رکن دارد که شامل موارد زیر است:
 • مالکیت رسمی خواهان بر ملک.
 • مالی که تصرف شده است غیر منقول باشد.
 • تصرف به صورت غیر قانونی میباشد.

 

 

 • دعوای فروش ملکی که مشاع است: یکی دیگر از انواع دعاوی ملکی فروختن ملکی است که مشاع است. در مرحله اول باید گواهی عدم افراز از طرف اداره ثبت صادر شود، سپس مالکین مشاعی میتوانند با مراجعه کردن به دادگاه درخواست خود را در زمینه فروختن ملک مشاعی تقدیم دادگاه نمایند. در مرحله آخر دادگاه اقدام به صدور دستوری مبنی بر فروش مال مشاع مینماید تا به اجرای احکام مدنی برسد.
 • دعوی اثبات مالکیت: دعوی اثبات مالکیت از دیگر دعاوی ملکی است که در آن اگر ملکی به صورت رسمی ثبت نشده باشد سند رسمی نیز برای آن ملک وجود ندارد. زمانی که برای ملکی سند وجود نداشته باشد و بر سر مالکیت آن ملک اختلاف به وجود آید لازم است دعوای اثبات مالکیت مطرح شود. در دعاوی ملکی این چنینی دادگاه با توجه به دلائل ارائه شده و همینطور مستنداتی که طرفین به دادگاه ارائه میدهند حکم اثبات مالکیت را صادر میکند. از جمله مدارک و مستنداتی که طرفین برای اثبات مالکیت ارائه میدهند میتوان به مبایعه نامه اشاره کرد.
 • پایان کار: الزام به گرفتن و اخذ پایان کار از دیگر موارد دعاوی ملکی است. پایان کار سندی است که زمانی که ساخت یک ساختمان تمام شد باید گرفته شود. این درخواست یا توسط خود مالک و یا توسط وکیل قانونی وی به شهرداری ارائه میشود. و شهرداری با توجه به عدم خلافی در ملک و همینطور وجود نداشتن بدهی، گواهی پایان کار را صادر میکند. این امکان وجود دارد که شهرداری به دلایلی که موجه نیست گواهی پایان کار را صادر نکند در چنین شرایطی شخص میتواند الزام شهرداری را برای صدور پایان کار خود از دادگاه بخواهد.
 • مطالبه وجه التزام: در یک قرارداد که بین دو طرف بسته میشود این مبلغ، هزینه ای است که طرفین به عنوان جریمه تاخیر و یا در صورت عدم انجام دادن تعهداتی که به یکدیگر داده اند باید بپردازند. درواقع باعث میشود تا احتمال تخلف بسیار کم شود.
نحوه رسیدگی به دعاوی ملکی چگونه است؟

دعاوی ملکی به صورت کلی بین فروشنده و خریدار پیش می آید. در دعاوی ملکی بهترین عمل آن است که در مرحله اول با یک وکیل با تجربه که دانش و آگاهی کاملی از قوانین را دارد مشاوره انجام شود تا بتوان به بهترین نتیجه ممکن رسید، چرا که هر دادگاه قوانین مخصوص به خود را دارد که فرد ملزم به رعایت کردن آنهاست و رعایت نکردن آن میتواند عواقب بدی را در پیش داشته باشد. در مورد دعاوی ملکی فرد باید تمامی مدارک و مستندات لازم را با توجه به نوع دعوی خود آماده کند و به دادگاه ارائه دهد. داشتن یک وکیل باتجربه و کاربلد  در این مسیر بسیار شما را کمک خواهد کرد چرا که قاضی در دادگاه در مورد جمع آوری و تهیه مدارک صحبتی نمیکند و تنها بر اساس صحبت های شما و مدارک شما و طرف مقابل حکم خویش را صادر مینماید.

وکیل ملکی کیست؟

 

 

به طور کلی ضرورتی ندارد که هر وکیل تنها در تخصص خود وکالت نماید. وکلای دادگستری اجازه و اختیار وکالت در هر نوع از دعاوی را دارند از جمله دعاوی ملکی. وکیل ملکی وکیل دادگستری است که بیشتر پرونده های ایشان در زمینه املاک میباشد و به همین لحاظ که بیشتر پرونده های ایشان در زمینه املاک و دعاوی ملکی است، کاملا مسلط به قوانین و دانش مربوط به این زمینه هستند. با مراجعه به موسسه حقوقی طلایه داران با بیش از ۲۰ سال سابقه در دعاوی ملکی و با اعطای وکالت نیازی به حضور شما در جلسات دادگاه و در مراحل تشکیل پرونده نمیباشد. شما عزیزان میتوانید برای مراجعه حضوری به آدرس شهرک غرب، میدان صنعت، بلوار پاکنژاد، چهارراه دریا، ضلع جنوب غربی چهار راه، پلاک 190، طبقه سوم مراجعه فرمایید و یا برای انجام مشاوره تلفنی و رزرو وقت با تلفن های 09123492898 ، ۸۸۸۵۳۰۹۳، ۴۴۰۳۱۵۲۹، ۲۲۶۳۸۴۲۸، ۲۲۰۴۶۶۴۹،تماس حاصل فرمایید.

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران