قراردادها

 

زمانی که چند نفر با یکدیگر به توافق می رسند تا هر کدام مسئولیت انجام کاری را به عهده بگیرد به آن قرارداد میگویند. در قرارداد طرفین با یکدیگر به توافق و تفاهم رسیده اند که هر یک مسئولیت انجام کاری را به عهده بگیرد و یا فردی به عنوان خریدار و فردی دیگر به عنوان فروشنده در نظر گرفته شود. در این قسمت قصد داریم درباره قرارداد صحبت کنیم و به پرسش هایی نظیر موارد زیر بپردازیم:

 • قرارداد چیست و چرا باید قرارداد نوشته شود؟
 • برای تنظیم کردن قرارداد به چه نکاتی باید توجه کرد؟
 • تفاوت قرارداد و تفاهم نامه و توافق نامه در چیست؟
 • موضوع قرارداد باید به چه صورتی باشد و چه شرایطی داشته باشد؟
 • چرا به توافق رسیدن و رضایت طرفین قرارداد مهم است؟
 • نکاتی برای تنظیم بهتر قرارداد اجاره

قرارداد چیست و چرا باید قرارداد نوشته شود؟

قرارداد یک اثر حقوقی می باشد و به عنوان یک سند حقوقی کاملا قابل استناد است. همانطور که در قسمت قبل نیز گفته شد قرارداد به این صورت است که چند نفر در مقابل عده ای دیگر تعهد مینمایند تا مسئولیت کاری را بر عهده بگیرند. در صورتی که مواردی که در قرارداد ذکر شده است از سوی طرفین قرارداد نقض شود این کار مورد حمایت های قانونی قرار خواهد گرفت. قراردادها انواع متفاوتی دارند که بر اساس موضوع قرارداد و تعهداتی که در قرارداد آمده است ، متفاوت است. دلیل اینکه نوشتن قرارداد مهم است ، این است که در گذشته آنها به صورت شفاهی مطرح میشدند و از آنجایی که سند و مدرک مکتوبی برای آن وجود نداشت در آینده دچار شک و شبهاتی میگشت لذا امروزه این مسئله مهم است که قراردادها به صورت کتبی و با رعایت اصول نگارشی نوشته شوند. این کار باعث میشود تا از بوجود آمدن مشکلات بین طرفین در آینده جلوگیری شود. یکی از موارد بسیار مهم در تنطیم قرارداد آشنایی با نگارش متن در قراردادنویسی میباشد. موسسه حقوقی طلایه داران با سال ها تجربه، تمام تلاش خود را برای احیای حق شما به کار خواهد گرفت برای دریافت مشاوره و رزرو وقت مشاوره شما عزیزان میتوانید با تلفن های 09123492898 ، ۸۸۸۵۳۰۹۳، ۴۴۰۳۱۵۲۹، ۲۲۶۳۸۴۲۸، ۲۲۰۴۶۶۴۹، ۰۲۶۳۶۵۰۳۸۱۴ تماس حاصل فرمایید و یا برای مشاوره حضوری به آدرس شهرک غرب، میدان صنعت، بلوار پاکنژاد، چهارراه دریا، ضلع جنوب غربی چهار راه، پلاک ۱۹۰، طبقه سوم مراجعه فرمایید.

 

برای تنظیم کردن قرارداد به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 

 

نوشتن و تنظیم قراردادها در زمینه ها و موضوعات مختلف متفاوت است و نمیتوان از یک الگو و نمونه برای نوشتن تمامی آنها استفاده کرد. برای تنظیم و نوشتن یک قرارداد حقوقی باید با دقت کافی، جمع آوری اطلاعات، گرفتن مشاوره از یک وکیل با تجربه که آگاهی لازم و کافی در این زمینه را دارد اقدام به نوشتن قرارداد کرد. نگارش قرارداد نکات مهم و ضروری ای دارد که باید برای نوشتن و تنظیم کردن آن با آنها آشنایی داشت. رعایت نکردن برخی از این نکات حتی میتواند باعث شود قرارداد از حالت محکمه پسند خارج شود. از موارد ضروری و مهم در تنظیم قرارداد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عنوان قرارداد: یکی از بندهای واجب هر قرارداد عنوان آن است که بعد از نام خداوند نوشته میشود. در این عنوان باید نوشته شود که قرارداد شما از چه نوعی است به عنوان مثال قرارداد خرید، قرارداد طراحی سایت، قرارداد استخدام.
 • موضوع قرارداد: از دیگر موارد مهمی که باید در قرارداد ذکر شود موضوع آن است موضوعات میتوانند شامل خرید، فروش، طراحی، ساخت، مشارکت و... باشند.
 • طرفین قرارداد: این قسمت بعد از قسمت عنوان قرارداد نوشته میشود و در آن مشخصات طرفین نوشته میشود از جمله مشخصات شناسنامه ای، تلفن، آدرس، کد ملی و... باید به این نکته توجه شود در حین نوشته شدن قرارداد اگر هر کدام از طرفین آدرس خود را تغییر دهد باید این مسئله را کتباً به دیگری اعلام نماید.
 • تعهدات طرفین قرارداد: در متن حتما باید درباره وظایف و تعهدات طرفین به صورت واضح و مشخص صحبت شود. رعایت کردن موارد گفته شده باعث میشود تا دعاوی حقوقی در قراردادها کاهش یابد.
 • هزینه و مبلغ قرارداد: هزینه و یا مبلغ قرارداد حتما نباید به صورت دقیق بیان شود و این امکان وجود دارد تا به صورت براورد مبلغ بیان شود. یکی از بیشترین عللی که دعاوی حقوقی به وجود می آید بر سر مسائل مالی است لذا توجه به این بند میتواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد تا در صورت اختلاف هایی که در آینده پیش می آید شما در دادگاه پیروز باشید. توجه به این نکته ضروری است که باید با ذکر جزییات دقیق تعداد اقساط، مدت زمان آنها نحوه پرداخت آنها با دقت نوشته شود تا هیچ ابهامی وجود نداشته باشد.
 • مرجع حل اختلاف: در صورتی که بین طرفین اختلافاتی به وجود آید مرجعی به عنوان مرجع حل اختلاف تعیین میشود. این اختلافات معمولا زمانی به وجود می آید که یکی از طرفین اعتقاد دارد که طرف دیگر تخلفی انجام داده است.
 • مدت زمان قرارداد: مدت زمان میتواند متفاوت باشد و یا به صورت محدود در نظر گرفته شود و یا به صورت نامحدود لذا اینکه قرارداد در چه تاریخی نوشته شده است و تا چه تاریخی پایان میپذیرد باید به صورت دقیق نوشته شود. محل تنظیم قرارداد از جهت رسیدگی به اختلافات مهم است، چرا که محلی که قرارداد در آنجا تنظیم شده است در تعیین دادگاهی که برای رسیدگی به اختلافات آینده پیش می آید تاثیر گذار است. محل تنظیم قرارداد باید مشخص و معین باشد. در حالتی که محل تنظیم قرارداد مشخص نباشد باید در محلی که قرارداد در آنجا تنظیم و نوشته شده است مراجعه شود.

تفاوت قرارداد، تفاهم نامه و توافق نامه در چیست؟

 

 

چیزی که باعث میشود بین قرارداد و توافق نامه تفاوت ایجاد شود متن و محتوای متون است. تفاهم نامه برای طرفین الزام آور نیست اما با استفاده از کلمات و عبارات تاکیدی میتواند به مدعی کمک کند. توافق نامه به طور کلی به عنوان سندی قانونی شناخته می شود و از الزام حقوقی برخوردار است. با این حال توافق نامه از میزان رسمیت کمتری نسبت به قرارداد برخوردار است. شما عزیزان میتوانید برای تنظیم قرارداد با موسسه حقوقی طلایه داران تماس حاصل فرمایید و یا از طریق فرم درخواست مشاوره در صفحه اصلی سایت اقدام به رزرو وقت مشاوره از وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی طلایه داران فرمایید.

موضوع قرارداد باید به چه صورتی باشد و چه شرایطی داشته باشد؟

موضوع قرارداد یا مورد معامله باید دارای یک سری شرایط باشد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • باید ارزش اقتصادی داشته باشد.
 • مورد معامله در زمانی که قرارداد نوشته و بسته میشود باید معلوم باشد و به طور واضح از آن صحبت شده باشد مانند یک واحد آپارتمان. در صورتی که مورد معامله در زمان عقد قرارداد موجود نباشد باید کیفیت و کمیت آن مال معلوم شود و جزئیات کاملی از آن نوشته شود تا جای هیچ شکی باقی نماند.
 • مشخصات مورد معامله در حین نوشته شدن قرارداد باید به طور کامل و واضح ذکر شود.
چرا به توافق رسیدن و رضایت طرفین قرارداد مهم است؟

 

 

زمانی که یک قرارداد نوشته میشود طرفین قرارداد باید این کار را با رضایت و با اراده خود انجام دهند. طرفیت قرارداد باید برای معامله اهلیت داشته باشند. اهلیت داشتن دو نوع است اهلیت استیفا و اهلیت تمتع. اهلیت استیفا به این معنی است که فرد قادر باشد در اموال خود تصرف کند مثلا معامله ای انجام دهد. اهلیت تمتع به معنی قابلیت شخص برای دارا بودن حق و حقوق و تکلیف است، اهلیت تمتع با به دنیا آمدن فرد شروع میشود و با مرگ او پایان می یابد. موسسه حقوقی طلایه داران با ارائه مشاوره های تخصصی شما را در نحوه تنظیم و نوشتن قرارداد کمک و همراهی میکند برای دریافت مشاوره حضوری میتوانید به آدرس شهرک غرب، میدان صنعت، بلوار پاکنژاد، چهارراه دریا، ضلع جنوب غربی چهار راه، پلاک ۱۹۰، طبقه سوم مراجعه فرمایید.

نکاتی برای تنظیم بهتر قرارداد اجاره

در زمینه اجاره ملک و مسکن باید به این نکته توجه شود که مدت زمان اجاره باید مشخص باشد. در بیشتر موارد مدت زمان اجاره برای یک سال در نظر گرفته میشود. در صورتی که زمان شروع اجاره ذکر نشود، این زمان از روز عقد قرارداد حساب خواهد شد. زمانی که مدت استفاده از ملک به پایان رسید مستاجر باید اقدام به تخلیه آن نماید. در در حالتی که مستاجر هزینه ای بابت رهن ملک پرداخت کرده باشد موجر موظف است در پایان دوره استفاده مستاجر از ملک مبلغی که بابت رهن از ایشان دریافت کرده است را به او برگرداند. بر اساس قانون فردی که ملک یا مسکنی را اجاره کرده است باید در دوره های معین شده اقدام به پرداخت اجاره بهای مشخص شده نماید. در مواردی که مستاجر اقدام به استفاده های تجاری از ملک کند بر اساس قانون مالک میتواند اقدام به فسخ اجاره نماید. تنظیم و نوشتن قرارداد باید در بنگاه های رسمی املاک  انجام شود. لازم به ذکر است که حضور دو شاهد برای عقد قرارداد لازم و ضروری است. اگر در زمانی که قرارداد تنظیم شد در مورد مبلغ اجاره بها صحبتی به میان نیامده باشد، این مبلغ از طرف دادگاه به نرخ عادله روز مشخص و تعیین میشود.

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران