انحصار وراثت

 

انحصار وراثت خود را با موسسه ما با اطمینان انجام دهید. زمانی که فردی از دنیا می رود تمامی دارایی ها و مایملک او طبق وصیتنامه آن شخص بین فرزندان او تقسیم خواهد شد. از دیگر مواردی که باید طبق وصیتنامه متوفی بین فرزندان تقسیم شود میزان حقوق ورثه است. در وصیتنامه نحوه تقسیم موارد گفته شده آمده است. از مهمترین موضوعات مطرح شده در زمینه انحصار وراثت صدور گواهی انحصار وراثت است. در این بخش قصد داریم در مورد انحصار وراثت، مراحل آن، مراجعی که به این درخواست رسیدگی میکنند و هزینه های گرفتن گواهی انحصار وراثت بپردازیم.

 

دریافت حق الوکاله بعد از پایان کار - برای مشاوره رایگان با شماره 09123492898 تماس بگیرید. در صفحه ی تماس با ما راه های ارتباطی ما را مشاهده کنید.

 

وراث متوفقی چگونه مشخص میشوند؟

زمانی که شخصی فوت شد دیگر فرد دیگری اجازه و حق تصرف و دخالت کردن در اموال او را ندارد تا زمانی که مراسم به خاک سپاری او تمام شود و هزینه های مراسم و بدهی های شخص فوت شده پرداخت شود. بعد از آنکه به دیون و بدهی های او رسیدگی شد و تمامی آنها پرداخت شدند و هزینه های مراسم به خاک سپاری نیز مشخص و پرداخت شد، در صورتی که مبلغی از دارایی فرد متوفی باقی ماند آن مبلغ بین وراث تقسیم خواهد شد. یکی از موارد مهمی که در زمینه انحصار وراثت وجود دارد این مورد است که باید وراث به صورت دقیق مشخص شوند تا بتوان انحصار وراثت را انجام داد. برای آنکه وراث به صورت دقیق مشحص شوند باید از طرف یک مرجع رسمی اعلام شود که وراث چند نفر هستند که این کار امروزه توسط شورای حل اختلاف انجام میشود. بعد از انکه شورای حل اختلاف برای وراث گواهی صادر کرد با استناد به این گواهی میتوان انحصار وراثت را انجام داد. موسسه حقوقی طلایه داران با داشتن سال ها تجربه در زمینه دعاوی مرتبط با انحصار وراثت تمام تلاش خود را برای احیای حق شما به کار خواهد گرفت برای دریافت مشاوره و رزرو وقت مشاوره شما عزیزان میتوانید با تلفن های 09123492898 T ۸۸۸۵۳۰۹۳، ۴۴۰۳۱۵۲۹، ۲۲۶۳۸۴۲۸، ۲۲۰۴۶۶۴۹، ۰۲۶۳۶۵۰۳۸۱۴ تماس حاصل فرمایید و یا برای مشاوره حضوری به آدرس شهرک غرب، میدان صنعت، بلوار پاکنژاد، چهارراه دریا، ضلع جنوب غربی چهار راه، پلاک ۱۹۰، طبقه سوم مراجعه فرمایید.

وراث چه کسانی هستند؟

 

 

در مرحله اول، وراث شامل موارد زیر هستند:

 • همسر فرد فوت شده
 • پدر و مادر متوفی
 • فرزندان و در صورتی که فرزندان فوت شده باشند نوه ها

در مرحله دوم، وراث شامل موارد زیر میشوند:

 • پدربزرگ و مادربزرگ فرد فوت شده
 • خواهر و برادر متوفی و در صورت آنکه خواهر برادر ایشان فوت شده باشند فرزندان آنها جزو ورثه محسوب خواهند شد.

در مرحله سوم وراث شامل موارد زیر می باشند:

 • فامیل متوفی شامل خاله، عمه، عمو و در صورتی که آنها نیز فوت کرده باشند فرزندان آنها جزو ورثه محسوب خواهند شد.

لازم به ذکر است که اگر در زمان فوت متوفی نطفه ای منعقد شده باشد، آن جنین هم جزو وراث به حساب خواهد آمد به همین خاطر باید در درخواست نامه ، نام او نیز قید شود.

کدام مرجع قضایی به درخواست انحصار وراثت رسیدگی میکند؟

 

 

رسیدگی به درخواست صدور انحصار وراثت در دادگاه محلی که فرد متوفی در سال های آخر زندگیش در آنجا زندگی میکرده است رسیدگی میشود، به این معنی که اگر فردی در طول زندگی خود در شهر های متفاوتی زندگی کرده باشد برای بررسی و صدور انحصار وراثت آخرین شهری که وی در آن زندگی کرده است مورد نظر است. این مورد شامل حال تمامی موارد میشود حتی اگر متوفی در استان و شهر دیگری از دنیا رفته باشد و یا املاک و دارایی او در شهر دیگری باشد. در صورتی که متوفی مقیم خارج از ایران بوده است رسیدگی به پرونده انحصار وراثت وی بر عهده دادگاه تهران میباشد. در زمان حال شورای حل اختلاف وظیفه رسیدگی به درخواست صدور انحصار وراثت را بر عهده دارد.

مراحل درخواست و صدور انحصار وراثت چگونه است؟

بر اساس ماده ۳۶۰ قانون امور حسبی، وراث میتوانند برای تصدیق انحصار وراثت درخواست دهند. به جز وراث تمامی اشخاص ذینفع نیز میتوانند برای درخواست و تقاضای انحصار وراثت اقدام نمایند و برای آن درخواست نامه کتبی بنویسند. بعد از نوشتن درخواست نامه کتبی برای انحصار وراثت توسط وراث، باید آن را تقدیم دادگاه محل اقامت دائم متوفی نمایند.

درخواست نامه کتبی برای صدور انحصار وراثت باید شامل چه مواردی باشد؟

درخواست نامه ای که وراث برای مطالبه انحصار وراثت مینویسند باید شامل موارد زیر باشد:

 • نام و مشخصات کامل درخواست کننده
 • نام و مشخصات کامل متوفی
 • اطلاعات کامل ورثه
 • محل اقامت هر کدام از ورثه
 • نسبت بین متوفقی و وراث
مدارک لازم برای درخواست صدور انحصار وراثت

طبق ماده ۳۶۰ قانون امور حسبی بعد از آنکه وراث و ذینفعان درخواست نامه کتبی خود را که شامل نام و مشخصات کامل درخواست کننده، نام و مشخصات کامل متوفی، اطلاعات کامل ورثه، محل اقامت هر کدام از ورثه و نسبت بین متوفقی و وراث است را تحویل دادگاه دادند باید به ارائه مدارک زیر برای صدور انحصار وراثت اقدام کنند:

 • استشهادیه محضری
 • کپی برابر اصل گواهی فوت متوفی
 • کارت ملی وراث
 • شناسنامه وراث
 • عقد نامه ازدواج در صورت وجود
 • در صورتی که وصیتنامه وجود داشته باشد باید ارائه شود

بعد از  تهیه مدارک فوق باید دادخواستی ارائه گردد و توسط مدارک فوق برای صدور انحصار وراثت به دادگاه تقدیم شود. در صورتی که از میان وراث فردی مدارک مورد نیاز گفته شده را در اختیار درخواست کننده صدور انحصار وراثت قرار ندهد، درخواست دهنده میتواند در درخواست نامه کتبی خود قید کند تقاضای استعلام از اداره ثبت احوال را دارد. با اینکار میتوان رونوشتی از اسناد هویتی وراث را به دست آورد. موسسه حقوقی طلایه داران با داشتن برترین و بهترین وکلا با سال ها تجربه و هزاران پرونده موفق در زمینه انحصار وراثت پرونده شما عزیزان را در سریع ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه پیش خواهد برد. شما عزیزان میتوانید برای وقت مشاوره از طریق فرم رزرو وقت مشاوره در صفحه اصلی سایت اقدام به گرفتن وقت مشاوره از موسسه حقوقی طلایه داران شوید تا در اولین فرصت با وکلای پایه یک دادگستری مشاوره تخصصی داشته باشید.

بعد از ارائه مدارک و دادخواست به دادگاه چه اتفاقی می افتد؟

بعد از آنکه مدارک گفته شده به همراه دادخواست صدور انحصار وراثت به دادگاه ارائه گردید، درخواست متقاضی یک بار در روزنامه کثیرالانتشار چاپ خواهد شد. این آگهی تا یک ماه از تاریخ انتشار آن در روزنامه کثیرالانتشار وجود دارد. در صورتی که در طول مدت زمان این یک ماه که آگهی در روزنامه کثیرالانتشار وجود دارد مخالف و معترضی پیدا شود و اقدام به اعلام اعتراض خود نماید دادگاه مربوطه یک جلسه تشکیل میدهد تا به اعتراض فرد معترض رسیدگی نماید. این جلسه به اطلاع معترض و فرد درخواست کننده صدور انحصار وراثت میرسد تا در جلسه شرکت نمایند. لازم به ذکر است که حکم نهایی این جلسه بر اساس مقررات قابل تجدید نظر می باشد و طرفین میتوانند در صورت لزوم اقدام به درخواست تجدید نظر در حکم جلسه را نمایند. در صورتی که در طی مدت زمان این یک ماه مخالف و معترضی پیدا نشود، دادگاه با توجه به مدارک و مستندات ارائه شده توسط متقاضی اقدام به صدور حکم انحصار وراثت مینماید.

عدم همکاری وراث در انحصار وراثت

برای تنظیم درخواست نامه و تکمیل مدارکی که باید برای انحصار وراثت به دادگاه ارائه شود ممکن است بعضی از وراث همکاری لازم را نداشته باشند و یا ممکن است بعضی از آنها ایران نباشند که بتوان مدارک لازم را از آنها دریافت کرد. در این صورت به تقاضای ذی نفع شورای حل اختلاف از طرف اداره ثبت احوال در این مورد رسیدگی میشود.

نقش وکیل دادگستری در انحصار وراثت

با داشتن وکیل پایه یک دادکستری شما دیگر نیازی نیست در جلسات دادگستری حضور داشته باشید. همچنین حضور یک وکیل آگاه و خبره در به انجام رساندن هر چه سریع تر پرونده بسیار مفید و ضروری است. شما میتوانید تنها با یک بار مراجعه به موسسه حقوقی طلایه داران تمامی مراحل گفته شده را به وکلای پایه یک دادگستری بسپارید. شما عزیزان برای مراجعه حضوری در زمینه انحصار وراثت میتوانید به آدرس شهرک غرب، میدان صنعت، بلوار پاکنژاد، چهارراه دریا، ضلع جنوب غربی چهار راه، پلاک 190، طبقه سوم مراجعه فرمایید.

هزینه های انحصار وراثت

 

 

هزینه ای که باید برای سهم دولت در نظر گرفته شود مبلغ ۱۳۰ هزار تومان میباشد که باید از طریق دفتر خدمات الکترونیک پرداخت گردد. چاپ کردن آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار هزینه ای در بر ندارد و رایگان می باشد. موسسه حقوقی طلایه داران با ارائه برترین خدمات، سریع ترین زمان و مناسب ترین هزینه همراه شما عزیزان میباشد.

سهم همسر از انحصار وراثت

طبق قانون بعد از فوت کردن شوهر میزان یک چهارم از اموال مرد به همسر او می رسد. ( در صورت انجام طلاق توافقی مساله فرق می کند )

این قانون برای شرایطی است که مرد از همسر خود و یا از همسر قبلی فرزند و یا نوه ای نداشته باشد، در غیر این صورت اگر مرد از همسرش و یا از همسر قبلی خود فرزند و یا نوه ای داشته باشد سهم زن از اموال همسرش یک هشتم میشود.

نحوه گرفتن المثنی برای انحصار وراثت

برای گرفتن المثنی در زمینه انحصار وراثت باید هر کدام از وراث به مرجع صادر کننده گواهی انحصار وراثت مراجعه کنند و درخواست کپی برابر اصل دهند.

گواهی انحصار وراثت

گواهی که به وسیله شورای حل اختلاف آخرین محل اقامتگاه متوفی صادر می شود و در آن میزان سهم الارث مشخص خواهد شد.

چرا گواهی انحصار وراثت

ورثه یا هر ذی نفعی باید برای هر اقدام حقوقی در ادارات دولتی، دفاتر اسناد رسمی، بانک ها و … احتیاج  به گواهی ذکر شده دارد. پس اگر انحصار وراثت انجام ندهیم امکان تقسیم و یا انتقال ترکه و مراجعه به ادارات دولتی  و بانک ها نمی باشد.

برگه استشهادیه انحصار وراثت

یکی از مراحلی که  باید برای گرفتن گواهی انحصار وراثت انجام دهیم داشتن برگه استشهادیه می باشد، به این شکل که ۳نفر در یکی از دفاتر اسناد رسمی حضور می یابند و با پر کردن فرم مخصوص استشهادیه افراد فوت شده، گواهی می کنند که ورثه متوفی چه کسانی می باشند؛ دفتر اسناد رسمی نیز امضا ایشان را گواهی و تصدیق خواهد کرد.

قانون جدید انحصار وراثت

در حال حاضر قانون جدیدی برای انحصار وراثت موجود نمی باشد آخرین قانون در این باره این می باشد که فوت شدگان بعد از سال ۹۵ احتیاج به گرفتن مالیات بر ارث برای گرفتن گواهی انحصار وراثت نمی باشد.

هزینه وکیل برای انحصار وراثت

شما باید بدانید که هزینه وکیل هر ساله متغیر می باشد و با توجه به نرخ رشد تورم نمی توانیم مبلغ مشخص و ثابتی را عنوان کنیم.شما نیز برای آگاهی از درآمد وکیل مورد نظرتان باید با ما تماس حاصل فرمایید.

آیا برای گرفتن انحصارر وراثت باید به اداره دارایی مراجعه کنیم؟

پاسخ به این سوال "نه" می باشد، مگر اینکه متوفی قبل از سال ۹۵ فوت کرده باشند که در این صورت باید گواهی از اداره مالیات گرفته شود.

از کجا باید شروع کنیم؟

اگر برای انحصار وراثت وکیل گرفته باشید باید تمام مراحل کاری به وسیله وکیل دادگستری انجام شود در غیر این حالت باید با مدارک لازم  به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند و دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت را تنظیم نمایند. در این حالت شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی که شما اعلام کنید قادر  به صدور گواهی مذکور مورد نظر می باشد.

انواع گواهی انحصار وراثت چه می باشد؟

اگر فرد متوفی دارای اموال باشد باید گواهی انحصار وراثت نامحدود بگیرد و اگر دارای اموال نباشد باید به گرفتن گواهی انحصار وراثت محدود رضایت بدهد. به این نکته توجه کنید که اگر بعداً بخواهید ملک یا مال موروثیتان را بفروشید احتیاج به گواهی انحصار وراثت نامحدود دارید.

اگر بخواهیم از لحاظ هزینه بررسی کنیم تفاوتی بین این دو گواهی نمی باشد. اما در حین مدت زمان بین آنها اختلاف وجود دارد. یکی از مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت نامحدود انتشار آگهی می باشد و همچنین فاصله بین انتشار آگهی در روزنامه تا زمان صدور گواهی  انحصار وراثت حدود یک ماه می باشد. نشر آگهی نیز احتیاج به انجام کار خاصی ندارد و به وسیله شعبه شورای حل اختلاف به پرونده رسیدگی می شود و خودشان رایگان نشر آگهی انجام می دهند.

نکاتی درباره گواهی انحصار وراثت

اگر ارزش ماترک فرد متوفی کمتر از یک میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف بدون انتشار آگهی و دعوت از ورثه، در جلسه فوق‌العاده با توجه به اسناد و مدارک ارائه شده، گواهی انحصار وراثت را صادر خواهد  کرد.

در زمانی که یک شخصی فوت کند و همسرش باردار باشد ، دیگر نمی شود گواهی انحصار وراثت بگیریم؛ به طور خلاصه اگر که بچه‌ای درصورت زنده متولد شدن از متوفی ارث ببرد، باید صبر کنیم تا بچه متولد شود و بعد ادامه کار انجام پذیرد.

نکه دیگر آن است که وصیت‌نامه هم می تواند جزو مواردی باشد که وضعیت تقسیم اموال و انحصار وراثت  متوفی را تغییر بدهد اما از لحاظ قانونی، هر کسی وصیت‌نامه‌ای از فرد متوفی داشته باشد باید در طول مدت سه ‌ماه به دادگاهی که آگهی انحصار وراثت را منتشر کرده است ارائه کند همچنین اگر که این مدت بگذرد بعدا هر وصیت‌نامه‌ای داده شود از درجه اعتبار ساقط می شود.

حال اگر که فرد متوفی و وارثان آن ساکن یک روستا باشند دیگر نیازی به انحصار وراثت در یک روزنامه کثیرالانتشار نمی باشد و  فقط باید این آگهی باید یک بار و در یک روز در معبر عبور خیابان ها و اماکن عمومی روستا نصب شود.

مراحل انحصار وراثت

اگر که فردی فوت کند دیگر کسی حق دخالت و تصرف در اموالش را نخواهد داشت تا زمانی که تمام هزینه‌های اصلی کفن و دفن و بدهی‌ها و دیونش پرداخته شوند اگر پس از پرداخت هزینه ها چیزی ماند آن وقت است که اموال می تواند بین وارثان تقسیم شود.

تقسیم اموال بین وراثان و انحصار وراثت منوط به کسانی می باشد که به عنوان ورثه متوفی باقی مانده اند. در همین راستا یکی از اقداماتی که پس از فوت شخص انجام می گیرد تقسیم اموال یا انحصار وراثت بین وارثان می باشد.

 

محرومیت از ارث در انحصار وراثت

در قانون مدنی کشورکاملا به طور مشخص قید شده است که چه افرادی در انحصار وراثت  از ارث محروم می باشند یا کدام مشکل سبب محرومیتشان از ارث خواهد شد.مثلا افرادی که مورث خود را به قتل برساند فرد قاتل از ارث میشود محروم خواهد شد.

همچنین اگر که ورثه کافر باشد و فرد متوفی نیز مسلمان باشد کافر از مسلمان ارث نخواهد برد. شخص زنا زاده نیز از پدر و مادر طبیعی خود و اقوام آنها ارث نخواهد برد، بعد از لعان زن و شوهر نیز از یکدیگر ارث نخواهند برد.

 

تقسیم ارث

بر اساس ماده 300 قانون امور حسبی «در صورت تعدد ورثه هر یک از آنها میتواند از دادگاه درخواست تقسیم سهم خود را از سهم سایر ورثه بخواهد». با توجه به مفهوم ماده 300 ابتدا باید وارثان مشخص شوند و بعد اموال موروثی بین آن ها تقسیم شود.

بعد از فوت شدن فرد در ابتدا باید  افراد ورثه مشخص شوند ، تعیین ورثه نیز با انحصار وراثت انجام می پذیرد و اما در عمل نیز ممکن است که انحصار وراثت انجام نشود و وراثت را با توافق ارث بین خودشان انجام بدهند که مشکلی به وجود نمی آید اما از لحاظ قانونی باید انحصار وراثت انجام شود.

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران

ثبت پرسش

شما عزیزان میتوانید از طریق این بخش سوالات خود را مطرح کنید تا به صورت رایگان و در اسرع وقت پاسخ داده شود

اینجا کلیک کنید