دستور تخلیه

دستور تخلیه تصمیمی قضایی محسوب می گردد که در مبحث عقد اجاره مطرح می شود. یکی از مهم ترین موضوعات در مورد ملک های اجاره ای مشکلاتی است که میان مالکان املاک و متصرفان ایجاد می شود. بدین صورت که مالکان املاک خواستار خالی نمودن ملک از سوی متصرفان هستند. در این حالت صاحب ملک می بایست اقدام به دریافت دستور تخلیه کند. اما برای دریافت دستور تخلیه نیاز باید برخی از شرایط را رعایت کنید.

در این مقاله با شما هستیم تا در مورد دستور تخلیه، تفاوت ها آن با حکم تخلیه و شرایط دستور تخلیه صحبت کنیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

شرایط دستور تخلیه

برای اینکه صاحب ملک بتواند دستور تخلیه را از شورای حل اختلاف دریافت کند باید برخی شرایط را داشته باشد که به شرح زیر است.

  • اجاره نامه مدت داشته باشد.
  •  اجاره نامه در دو نسخه تنطیم شده باشد.
  • هر دو نسخه اجاره نامه به امضاء موجر و مستاجر رسیده باشد.
  •  هر دو نسخه اجاره نامه به امضاء دو نفر شاهد رسیده باشد.
  • مدت اجاره تمام شده باشد.

در صورتی که تمامی این شرایط رعایت گردد می توان با ارائه دادخواست تخلیه ملک به شورای حل اختلاف، دستور تخلیه را صادر کرد. در نظر داشته باشید که اجرای دستور تخلیه نیازی به صدور برگه ی اجرائیه ندارد و یک هفته پس از تقاضای مالک انجام می شود.

یکی از نکات قابل توجه این است که اوراق قضایی و یا اجرائیه به مستاجر ابلاغ می گردد. چنانچه تا سه روز مستاجر ملک را تخلیه نکرد و تحویل مالک نداد، اینبار دستور تخلیه در روز مشخصی توسط مامور انجام می گردد.

نکته: اگر در زمان اجرای دستور تخلیه حوادث غیر مترقبه ای برای مستاجر رخ دهد که نتواند ملک را تخلیه کند، می تواند از مرجع قانونی تقاضای مهلت کند. بدین طریق مرجع قضایی با دادن مهلت به مستاجر برای یک نوبت و به مدت حداکثر یک ماه موافقت خواهد کرد.

 

دستور تخلیه با حکم تخلیه چه تفاوتی دارد؟

شاید به شنیدن عبارات دستور تخلیه و جکم تخلیه تصور کنید که هر دو عبارات به یک مفهوم اشاره دارد و تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما این طور نیست و این دو عبارات از نظر حقوقی و قضایی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. به نظر شما این دو مورد چه تفاوتی می تواند با یکدیگر داشته باشد؟ در چه شرایطی صاحب ملک می تواند دستور تخلیه اخذ کند و در چه شرایطی حکم تخلیه دریافت کند؟ در این بخش می خواهیم پاسخ تمامی سوالات خود را در این زمینه بدهیم. با ما همراه باشید.

 

  • دستور تخلیه چه زمانی صادر می شود؟

اقدام به دریافت دستور تخلیه زمانی صورت می گیرد که موعد اجاره ملک طبق قرار داد نوشته شده میان موجر و مستاجر تمام شده باشد، اما مستاجر از تخلیه ملک سر باز بزند. در این صورت موجر می تواند برای خارج کردن مستاجر از ملک خویش اقدام به اخذ دستور تخلیه کند.

مراجع قضایی صلاح برای رسیدگی به مبحث دستور تخلیه و صدور آن طبق ماده 9 قانون شورای حل اختلاف، قضای شورا یحل اختلاف منطقه یا محلی است که ملک درون آن قرار دارد. طبق این بند تمامی دعاوی مربوط به تخلیه عین مستاجره به جز دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه به این مرجع قضایی مربوط می گردد.

 

  • حکم تخلیه چه زمانی صادر می شود؟

زمانی می توانید برای دریافت حکم تخلیه اقدام کنید که تمامی شرایط مربوط به دستور تخلیه را نداشته باشید. تمامی شرایط لازم برای دریافت دستور تخلیه در بخش های پیشین ارائه شده است. در شرایط عادی موجر به راحتی می تواند با ارائه مستندات لازم دستور تخلیه را بدون طی مراحل قانونی پیچیده و بیشتر اخذ و تخلیه و تصرف ملک خود را به انجام برساند.

به عبارتی با توجه به شرایط اخذ دستور تخلیه، در صورتی که مدت اجاره به صورت دقیق در اجاره نامه رسمی قید نشده باشد، امضای دو شاهد در قسمت پایانی قرارداد اجاره وجود نداشته باشد، اجاره نامه در دو نسخه تنظیم نشده باشد، مالک شرایط لازم برای اخذ دستور تخلیه را نخواهد داشت و از این رو بایستی با ارائه دادخواست به شورای حل اختلاف یا دادگاه محل می تواند اقدام به اخذ حکم تخلیه نماید.

 

نحوه اجرای دستور تخلیه

دستور تخلیه از دادگاه و شورا صادر می شود و پس از صدور ظرف مدت 24 ساعت به مستاجر ابلاغ می گردد تا ملک را تخلیه کند. مستاجر نهایتا سه روز فرصت دارد تا ملک را تخلیه کند. البته در نظر داشته باشید این دستور در حالتی اجرا می گردد که موجر پول پیش مستاجر را پرداخت کرده باشد و مستاجر حق هیچ گونه اعتراضی را به دستور تخلیه ندارد. اما در صورتی که مستاجر ثابت کند قرارداد اجاره را تمدید کرده است و یا اینکه موجر از سند جعلی برای درخواست خود استفاده کرده است، می تواند مانع از اجرای حکم شود.

 

مراحل صدور دستور تخلیه

همانطور که در بخش های پیشین بیان شد، دستور تخلیه صرفا برای املاک مسکونی که به شکل عادی تنظیم شده است ارائه می شود. بنابراین در صورتی که موعد تخلیه مستاجر تمام شده باشد، موجر می تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف صدور دستور تخلیه را صادر کند. دستور تخلیه در واقع یک دستور محسوب می شود و رای محسوب نمی گردد در نتیجه فاقد تشریفات رسیدگی است.

ناگفته نماند چند سالی است از طریق لایحه بودجه در سنوات گذشته برای دستورهای قضایی نیز برخلاف اصول دادرسی، هزینه دادرسی تعیین شده است. موجر می بایستی همراه با درخواست خویش کپی مصدق اجاره نامه را نیز تقدیم نماید پس از ارجاع پرونده به شعبه ای از شورای حل اختلاف موجر با مراجعه به شعبه و واریز مبلغ ودیعه پرداختی از سوی مستاجر در حساب سپرده دادگستری، اقدام به دریافت دستور تخلیه در صورت وجود شرایط قانونی از شعبه مربوطه می نماید که این دستور توسط واحد اجرای احکام شورای حل اختلاف و در صورت عدم وجود واحد اجرا در شورای حل اختلاف توسط واحد اجرای احکام مدنی دادگستری محل وقوع ملک اجرا می گردد.

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران

ثبت پرسش

شما عزیزان میتوانید از طریق این بخش سوالات خود را مطرح کنید تا به صورت رایگان و در اسرع وقت پاسخ داده شود

اینجا کلیک کنید