دلیل اهمیت وکیل طلاق

دلیل اهمیت وکیل طلاق

برای آشنایی بیشتر با وکیل طلاق ،بهتر است در ابتدا با مفهوم طلاق و شرایط آن آشنا شویم. طلاق یک عمل یک جانبه حقوقی محسوب میشود،یعنی جز ایقاعات به حساب می آید.قصد و رضایت در آن از شرایط ضروری محسوب می شود. بنابراین هرگاه کسی در حال مستی یا از باب شوخی صیغه طلاق را جاری کند، یا اشتباها به جای یکی از زنهایش زن دیگری را طلاق دهد، این طلاق باطل به حساب می آید و از درجه ی اعتبار ساقط است. هرگاه که طلاق دهنده قاطع باشد میتواند به یک وکیل طلاق مراجعه کند. همانطور که میدانید نیازی نیست که شوهر اراده ی خود را در مورد طلاق شخصا اعلام کند، و به تعبیر دیگر اجرای صیغه طلاق به وسیله ی شوهر ضرورت ندارد و همین که یک وکیل طلاق این کار را انجام دهد کافی میباشد.

بنابر این کافیست که مرد هنگامی که تصمیم به طلاق گرفت و آزادی او در این کار دخیل بود به وکیل طلاق رجوع کند و او را به نمایندگی از خود در کار های قضایی یاری کند. چون طلاق اصولا از طرف مرد واقع میشود، برای صحت آن قصد و رضا و اهلیت زن شرط نمی باشد، لیکن برابر قانون مدنی طلاق باید در حال پاکی و مطهر بودن زن صورت گیرد. اما برای اثبات این پاکی زن و تواناییش برای دریافت کامل حق خود می تواند با کمک و راهنمایی های یک وکیل طلاق در دادگاه حضور یابد. بعلاوه باید از پایان عادت ماهانه زن تا هنگام طلاق بین زن و شوهر نزدیکی روی نداده باشد .

 وظایف یک وکیل طلاق

وظایف یک وکیل در پرونده طلاق

فلسفه ی این شرایط و علت وجود وکیل طلاق برای زن در اینجا این است که از لحاظ بارداری مشخص گردد زن حامله است یا خیر. این شرایط باعث آن میشود که زن و شوهر مدتی برای طلاق صبر کنند ، درباره ی آینده خود و فرزندانشان در این فاصله بیندیشند و آن ها  با تفکر و مشورت و مصلحت از طلاق و جدایی  منصرف شده و به زندگی خود ادامه دهند.

یکی از وظایف مهم یک وکیل طلاق مراجعه برای کسب گواهی عدم امکان سازش میباشد. قانون حمایت از خانواده صدور گواهی امکان عدم سازش را برای طلاق مقرر داشته است و یک وکیل طلاق وظیفه دارد تا به همراه موکل زن یا مرد برای طلاق به دادگاه مراجعه کند و گواهی عدم امکان سازش تحصیل و سپس با تسلیم آن به دفتر طلاق مراجعه و آن را ثبت کند. نکته قابل توجه آن است که یک وکیل طلاق وظیفه دارد قبل از اینکه زوجین را برای کسب گواهی عدم سازش به دادگاه ارجاع دهد ، آنان را دعوت به طلاق توافقی کند و اگر از این راه موفق به کسب رضایت زوجین نشد ، برای کسب گواهی عدم سازش به دادگاه مراجعه کند.

پس مراجعه شوهر و وکیل او ، به دادگاه و تحصیل اجازه برای طلاق، هنگامی لازم است  که زوجین در این خصوص توافق نکرده باشند. قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق، چنانچه میدانید گامهایی در جهت حمایت از زنان برداشته است. از این لحاظ قابل تایید و توجیه میباشد.

به طور خلاصه مراحل  طلاق در میان زوجین به دو مرحله تقسیم می شود

به طور خلاصه مراحل  طلاق در میان زوجین به دو مرحله تقسیم می شود

1- تصمیم به طلاق توسط دو طرف و وکلای آنان.

2-یک وکیل طلاق مانع از  تضییع حقوق در جریان قضایی پرونده های طلاق می شود.

در مرحله ای از طلاق که  وکیل طلاق در آن نقش مهمی دارد، مانع شدن از تضییع  حقوق هر یک از طرفین در جریان طلاق مراحل آینده ی آن است.

هرچند که مسلما یک وکیل طلاق وظیفه ارائه مشاوره و راهنمایی در زمینه تصمیم گیری زوجین برای اقدام به طلاق و یا ادامه زندگی مشترک را ندارد و جز وظایف اصلی او محسوب نمیشود و اصولا کمک به این تصمیم گیری در حیطه وظایف واحد مشاوره خانواده ها قرار میگیرد، اما یک وکیل طلاق نیز از لحاظ اخلاقی وظیفه دارد برای ارائه راه حل بهتر و اطمینان از مراحل روند  طلاق و جلوگیری از اشتباه ، از تمامی چالش ها و مشکلات زوجین حتی به ظاهر کوچک نیز در طول عمر زندگی مشترک آنان، آگاهی داشته باشد. بنابراین باید طرفین طلاق اطلاع داشته باشند که  هر موضوعی حتی کوچک و  بی اهمیت باید به اطلاع وکیل طلاق  برسد. زیرا در دادگاه های خانواده، کوچکترین دلایل نیز میتواند سریعا روند قضایی پرونده را عوض کند.

یک باور اشتباه

یک باور اشتباه

باور اشتباه عموم مردم  بر این است که طلاق فقط باعث  جدایی زن و مرد  می شود، به همین جهت، در صورت عدم سازش زوجین با یکدیگر،  مشکلی در مراحل طلاق وجود نخواهد داشت. اما موضوعی که مراحل طلاق را با مشکلاتی اساسی و زیان آور  روبرو  میکند، دارایی های  مشترکی است که در اثر ارتباط متقابل زوجین  برای هردو بوجود آمده است. تولد فرزند حاصل از ازدواج ، اشتراکات مالی و … از جمله این مشکلات اساسی میباشد. علاوه بر تمامی این موارد ، زندگی مشترک و ارتباط طرفین حقوق و مزایای زیادی را برای هر دو نفر به خصوص زن ایجاد می کند که در اغلب مواقع هر دو طرف به دلیل ناآگاهی از این حقوق، آنها را جدی نمی گیرند. وکیل طلاق  با تسلط کامل  بر  این حقوق و منافع ، نظیر اجرت المثل دوران زوجیت و مطالبه نفقه زن  و …، سهم عمده ای در کمک رسانی به زن برای رسیدن به این حقوق طبیعی دارد. به صورتی که زن در تنگنا قرار نگیرد و به جز شکست احساسی و عاطفی ، حاصل از طلاق ، خسارات دیگری را همچون خسارت های مالی، به او لطمه نزند.

همانطور که میدانید، طلاق از شمار  دعاوی حقوقی می باشد که در آن وجود یک  وکیل طلاق  برای ارائه ی دادخواست  الزامی نمی باشد، اما حقیقتا، داشتن یک  وکیل طلاق ،مزایای بسیاری را شامل میشود. به گونه ای  که در عصر حاضر نظاره گر آن هستیم که، ارائه دادخواست طلاق و پیگیری جریان پرونده های طلاق، در بیشتر مواقع، در دادگاه های خانواده توسط وکیل طلاقی که به عنوان وکیل  پایه یک دادگستری شناخته میشود، صورت میگیرد.

مزایای بهره مندی از وکیل طلاق در رویه ی قضایی

مزایای بهره مندی از وکیل در رویه ی قضایی پرونده طلاق

به صورت مختصر  از مزایای اخذ وکیل طلاق  در جریان طلاق توافقی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1-در صورتی که هر طرف، دارای یک وکیل باشند دیگر ، نیازندارند که  در مراحل دادرسی دادگاه خود را به محل تشکیل جلسه ی دادگاه برسانند.

2-بیشتر مردم، تا به حال در دادگاه ها  حضور نداشته اند و به مراحل قضایی  ، آشنا نیستند. بنابراین برای تمام آنان بهتر میباشد که  برای پیگیری  پرونده ی مهم  خود از یک وکیل طلاق خبره و با تجربه کمک بگیرند. این موضوع باعث آن میشود که درصد ضایع شدن حق انسان کاهش یابد.

3-ممکن است زوجینی که قصد جدایی دارند، بنا به دلایل شغلی و موقعیت اجتماعی و سیاسی خود، صلاح نبینند که در مراجع قضایی و دادگاه های خانواده حضور پیدا کنند.

راه حل این مشکل آن  است که  با کمک گرفتن از یک  وکیل طلاق، تمامی مراحل پرونده شان، بدون آنکه نیاز به حضورشان در دادگاه باشد ، با موفقیت طی شود.

4-توجه داشته باشید که یک وکیل طلاق که سال ها در این زمینه فعالیت داشته است بهتر از هرکس دیگری میتواند شما را از اولین مرحله یعنی اقامه دعوی و تا آخرین لحظه یعنی اعلام نتایج نهایی ، یاری کند. پس بهتر است از تخصص وکیل طلای که انتخاب کرده اید و سوابق کاری ایشان اطلاعات دقیقی داشته باشید.

برای شناخت بهتر یک وکیل طلاق شما میتوانید قبل از سپردن پرونده تان به او، چندین جلسه مشاوره حقوقی با ایشان، داشته باشید.

ثبت نظر

کاربر محترم از طریق فرم زیر نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

کد امنیتی

نظرات ارسالی کاربران

ثبت پرسش

شما عزیزان میتوانید از طریق این بخش سوالات خود را مطرح کنید تا به صورت رایگان و در اسرع وقت پاسخ داده شود

اینجا کلیک کنید