بعد از ۴۰ سال، یک آدامس دست قاتل را رو کرد/جزئیات


به گزارش خبرآنلاین، رابرت پلایمپتون، مرد ۶۰ ساله‌ای است که هفته گذشته در زمینه قتل یک زن ۱۹ ساله در روز ۱۵ ژانویه سال ۱۹۸۰ میلادی مجرم شناخته شد.

به گزارش یورونیوز، مقتول پس از ربوده شدن قربانی تعرض جنسی شده بود و سپس تا حد مرگ مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود.

رابرت پلایمپتون اتهام وارده علیه خود را در دادگاه رد کرد. وکلای مدافع او گفته‌اند که در اعتراض به محکومیت او درخواست تجدیدنظر خواهند کرد.

پرونده قتل این زن ۱۹ ساله یکی از پرونده‌های مفتوح و حل نشده جنایی موسوم به «پرونده‌های سرد» بود. در نهایت اما نمونه‌برداری‌های انجام‌شده هنگام کالبدشکافی قربانی پس از چهار دهه به شناسایی «دی ان ای» فرد مظنون به قتل کمک کرد.

این نمونه‌ها چند سال پیش به یک آزمایشگاه تخصصی در ایالت ویرجینیا فرستاده شد تا نقشه ژنتیکی فرد مظنون به قتل به دست آید. کارآگاهان دریافتند که مظنون احتمالامردی با موی قرمز بوده است.

آنها سپس براساس همین نقشه ژنتیکی به رابرت پلایمپتون که در همان ایالت اورگون ساکن است مشکوک شدند. کارآگاهان در سال ۲۰۲۱ او را زیر نظر گرفتند تا بتوانند «دی ان ای» وی را به دست آورند و آن را با نقشه ژنتیکی به دست آمده مقایسه کنند.

رابرت پلایمپتون در روز ۲۱ مارس همان سال آدامسی را که مشغول جویدن آن بود در خیابان به زمین انداخت و کارآگاهان با انجام آزمایش بر روی همان آدامس توانستند «دی ان ای» او را با نقشه ژنتیکی فرد مظنون به قتل مقایسه کنند.

رابرت پلایمپتون در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ براساس همین مقایسه به اتهام قتل بازداشت شد. او حالا پس از سه سال در دادگاه بابت قتل در سال ۱۹۸۰ مجرم شناخته شده است.

۲۳۳۲۳۳

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید